PDA

Pokaži Full Verziju : Povezivanje spikona i kabla?


Milan$
10.03.2010, 16:09
Pozz za sve..Nabavio sam nov mixer i potreban mi je kalbi sa spikonom na izlazu iz mexete..E sad do sad sam koristio klasican sa bananicom i sam povezivao banane i kablove..Ali sad spikon i kabli vec ne znam,pa bih molio ko se razume da mi objasni kako se povezje..pre svega da li se ka onim sitnim limovima na spikonu lemi kabl,ili ima neka vrsta buksnica pa se preko njih kabli ubada?I gde povezati minus gde plus?:))) Vidim na spikonu pise +1 +2 -1 -2...Jel treba klasicno masa na -1 ili -2,a plus na +1 ili +2?Ili neka drugacija sema?Hvala i pozdav

gega
10.03.2010, 17:58
Postoje 2 4 i 8 polni prikljuci (Spikon tj Neutrik)

Dvopolni: 1+ i 1-
Cetvoropolni 1+ i 1- 2+ i 2-
Osmopolni
1+ i 1- 2+ i 2- 3+ i 3- 4+ i 4-

U zavisnosti za koji zvucnik ga koristish (sa ili bez ugradjene skretnice)

Sa ugradjenom= varijanta 1
Evo ti sve sheme pa izaberi sam
:)

Beethoven
10.03.2010, 20:31
Masa na "1-" a plus na "1+". Pretpostavljam da ne vodis cetvorozilne kablove i da ne odvajas pa tako da ti cetvoropolni spikoni nisu potrebni. Ali, ako vec takve imas onda kao sto sam ti rekao, koriste se samo "jedinice" dvojke ostaju prazne tj. ne povezuju se.

Ako ti je kabal obican tj. ako su u "+" i "-" iste debljine i jedan pored drugog onda nije vazno gde ces sta ali ako koristis koaksijalni kabal za zvucnike kao ja, onda plus na "1+" a masa na "1-" (dvojke prazne).

Pozzz

Milan$
10.03.2010, 22:18
Ok hvala drugari,da probam pa javljam sta sam uradio..Pozzz

dominik
26.04.2010, 16:26
Kolega Beethoven je spomenuo četverožilne kablove, pa me zanima koja je razlika od dvožilnih ( osim cijene naravno ), kako se oni spajaju i šta dobivamo s tim?
Pozdrav

Beethoven
26.04.2010, 21:24
Logicno razmisli, cetvorozilnim kablom mozes poslati dva razlicita signala iz mixera (ali to vise nije mixer vec sistem(skretnica, dva snagasa...) :) na dve razlicite kutije (recimo satelit i woofer) a samo jedan kabal. Vec sredjeni signali mogu putovati odvojeno kroz cetvorozilni kabal do woofera, woofer uzma njegov signal a ovaj drugi, prilagodjen, prosledi na satelit (najprostije receno). :)

Pozzz

Ista je situacija i sa visezilnim kablovima,koriste se za 3-way i 4-way sisteme.

dominik
27.04.2010, 12:37
Pa to me i zanimalo, jer imam četveropolne spikone a dvožilne kablove, pa sam mislio ako uzmem i četverožilne kablove da ću dobiti na kvaliteti, jačini zvuka itd. Hvala.

Beethoven
27.04.2010, 13:57
Da dodam samo, ipak je vezano za ovu temu. Ja sam koristio nekad one najobicnije silikonske (providne) kablove preseka 2x2,5mm i to je bilo ok. Kasnije sam pukao pare za Klotz koaksijalne kablove za zvucnike, takodje 2x2,5mm i dobio primetnu kolicinu bassova a Boga mi i snage, ali bas primetno. U lokalima u kojima sam svirao dok sam imao te stare kablove znam kako sam stelovao master EQ... Sad, to ubi od bassova, moras ih redukovati... Ta veza je jako vazna, tu ne treba stedeti. Dobija se dosta.

Pozdrav.