PDA

Pokaži Full Verziju : Violina Pratnja


zeljko
19.02.2010, 00:28
Sad malo pazljivije sam slusao Povodjansko kolo,pa tamo vidim kako oni violinisti po nekad prate samo kao pratnja u ritmu a onda posle solo za harmonikasem.
Sad me zanima da li oni na violini sviraju cijeli akord kad prate i kratko ili samo po jedan ton.Daj da neki violinista to malo objasni bolje posto on to najbolje zna kako se violina svira :)Hocu da probam da ubacim tako i ja u ritam.Sve me zanima:)Pooooz

Dare 82
19.02.2010, 01:54
Idu obicno kvinte i kvarte.Imas snimaka kako je to Mide klavijaturista svirao,on je bas bio poznat po toj svirci.

zeljko
19.02.2010, 02:01
Aha ali ako ja to hocu da ubacim u ritam mogu ´da odsviram samo u c duru,da tako snimim u ritam u taktu pa da tako svira,a aranzer posle mijenja kako ja sviram akorde.Ili?

Dare 82
19.02.2010, 06:00
Onda nece sedmice da ti svira kako treba.Moras i njih da uradis.

zeljko
19.02.2010, 07:11
U pravu si i ja sam primjetio kad pravim recimo neku gitaru koja svira kontru u ritmu ako sam je snimio u c duru da aranzer ne svira kako treba sedmice.
Hvala ti sto si me podsetio samo kad bih ja znao kako uraditi sedmice da rade kako treba kad sam vec snimio u c duru i aranzer sam odlucuje kako ce svirat koji akord.
Valjda cu i to nac ako je to uopste moguce.Poooz

erhan1979
14.04.2010, 23:41
da :lol:

zeljko
15.04.2010, 00:11
sta "da"???

jeftabgd
11.06.2010, 18:28
Pre neki dan sam pitao Bojana Pavlovica(3.violina u VNO RTS),i kaze da su uglavnom kvinte,na pr.Cdur su tonovi C i G.Znaci nema onog srednjeg tona E.Mada u zavisnosti od kompozicije mogu da budu i kvarte i sekste.

zeljko
11.06.2010, 22:42
Kako to da nema onog srednjeg tona "E"? ne svacam...Kako ce onda zvucat akord kad ga snimim i da li ce posle sve druge akorde mijenjati kako treba?Poooz

jeftabgd
12.06.2010, 00:37
Zvuci siromasnije nego trozvuk,ali predpostavljam da u aranzmanu gde ima i ritam gitara koja svira kontru i celo koje vuce neku liniju i bubanj koji radi svoj deo posla itd,te violinske kontre ustvari samu daju neki shmek gudacki.Ali probaj sad da zamislis ovu situaciju....znaci pricamo o samo jednom udarcu kontre u Cduru.Ako gitara odsvira Cdur,na pr,prva violina svira tonove C i G,a druga violina tonove E i G(seksta),onda ce to sto sviraju violine biti cetvorozvuk Cdura tj,tonovi ,G,C,E,i G(za oktavu vise).Onda ce se harmonija sasvim jasno cuti,ako si na to mislio.Ovo pricam napamet jer violinu nisam nikad uzeo u ruke.

Dell
12.06.2010, 00:45
zeljko, na aranzeru snimi i sa drugim tonom tj. tercom E :) tebe ne zanima kako se to izvodi uzivo, nego snimi C E G i fino ce ti zvucat :) inace sto je problem snimit sedmicu? C E G Bb?

zeljko
12.06.2010, 00:49
Moguce je da tako treba to da se odradi u jednom ritmu kako si rekao,samo treba znati...Nego meni zapalo za oko kad slusam na youtube da tamo oni muzicari 5 violina i drze pratnju i zvuci fenomenalno,pa reko da pitam dali je to moguce napraviti u jedan ritam i da sve pase kad mijenjam akorde...Poooz

Deli znam za to...tako i snimam uvijek akorde i sedmice znam kako se sviraju.Ngo me zanimalo kako i sta sviraju 5 violina dali svi isto ili svako drugacije.To je to:poooz

jeftabgd
12.06.2010, 01:10
E,to je lepota svirke celog orkestra.J###s orkestar bez pet violina,viole,cela i kontrabasa.Kad kontrabasista povuce ton gudalom tresu se nogavice do 15 reda u sali.

zeljko
12.06.2010, 01:27
:lol:Bas tako upravu si...Nista nemoze zamjeniti citav orkestar..naravno i prave muzicare koji znaju sta sviraju.Poooz