PDA

Pokaži Full Verziju : postavka equalizera 70 tih godina u narodnoj muzici


denko
12.02.2010, 22:43
postovane kolege kako se prije postavljao equalizer u 60-70 tim god i koji su se efekti koristili jer je sve tako slatko zvucalo ovo danas ne moze dokuciti toj muzici to je bila prava umjetnost preslusajte http://www.youtube.com/watch?v=0w9B2vCNYc4&feature=related

CraZyKORG
12.02.2010, 23:02
Rekao bih da tu nije bilo efekta........... :D

denko
12.02.2010, 23:07
jest jest cuj kakav je glas kao u dijeta uljepsano pravo a danasnje miksete pokvare zvucnu sliku da da

Millan
12.02.2010, 23:35
Dao mu Bog "gugutku", pa zato zvuci lepo...;) A, inace, cini mi se ili je snimano u nekoj sobi:) ili vokal ima nekakav room reverb...

denko
12.02.2010, 23:47
http://www.youtube.com/watch?v=T7rSxZZdKA8 ev jos jedan snimcic nema puno bassa ni visokih nego sreda uz ovo se plakati moze koliko je dobro ovo su bili umjetnici zar niko ne zna koje su se miksete koristile ili sta vec?

nesaband
12.02.2010, 23:57
to je verovatno snimano u beogradu u studu 5.to je cuveni studio.i koristili su u to vreme obican reberb i malo hala.kao sto cujete sem glasa i svi insrumenti imaju veran ton.ne zaboravite da u to vreme nije svako mogao da snimi plocu i da svira u studiju!!!!ne slazem se sa tobom da su danasnji snimci losi i da izoblicavaju miksete zvuk nego mislim da je za to kriva hiper produkcija i snimatelji tona.Poslusaj neki Madonin snimak koji radi prava ekipa pa proceni da li je to lose!!!mislim da kod nas danas svi rade sve i da je to problem.
lepa ti je tema pa sam se ja malo raspricao.pozdrav

aleksandar72
13.02.2010, 00:13
70tih godina u PGPu,ovako odprilike:

fable
13.02.2010, 00:14
Koristio se takozvani "feder hall" veoma jednostavna spravica... imam jedan negde u radonici pa cu pokusati da ga nadjem i okacim slike.

denko
13.02.2010, 01:01
ima li se kupiti gdje ova spravica sa trakom odma bi je kupio???

milanceshow
13.02.2010, 02:55
Ako si kupac????
Ima da je nadjemo!!!!

gogspa80
27.06.2010, 12:51
ma sta ce ti to... a sveukupan zvuk je bio ljepsi zato jer se sve sviralo uzivo i snimalo, nije bilo aranzera...

svrakan
27.06.2010, 13:43
Meni nikad nisu bili jasni ljudi koji se bave perifernim stvarima,mislim tema mi bas nema smisla.
Prvo si trebao napisati zasto bi ti voleo taj sound da imas,da bi snimao nesto sto bi zvucalo tako ,ili da bi zvucao uzivo tako?
A drugo,ne slazem se uopste sa konstatacijom da je bilo slatko,pogotovo za vokale,muzika se snimala uzivo sve pa je to zato tako zvucalo,ali porediti tehnologiju tadasnju sa sadasnjom u smislu da je ono slatko nema smisla,cak i ako je to tvoje subjektivno misljenje.I jos nesto kao sto je vec neko napisao,u to vreme nije mogao svako da snima i da peva,tada svi koji su snimali su bili pevaci,a danas moze i moja mama sve da otpeva u falsu pa cu je ispeglati da zvuci kako hocu.
Da je to tako slatko,i danas bi snimali na taj nacin tom tehnologijom,zar ne?

gogspa80
27.06.2010, 15:30
pa ima nesto u tim starim snimcima, mozes pricati sta god hoces...
a zasto se ne snima tako, jer je dosta skuplje, i tko ce naci dobre muzicare, da svi mogu odsvirati iz cuga pjesmu... i kad se nasnimava nije lako...
- i onda netko programira bubnjeve, i bass, i na kraju se cudi zasto to nema ni duse ni nicega... pa kako ce imati...
- sladji su stari snimci, definitivno :), i ima se puno toga vise cjeniti u njima, nego ovo danas...

Milan$
27.06.2010, 15:35
slazem se sa gogspa80...pozz

svrakan
27.06.2010, 15:44
Ispada da nema vise dobrih muzicara,koji iz cuga mogu odsvirati,a ima ih milion,i nije to toliko skuplje,danas se placa ime ko ti radi,a ne kvalitet,stari snimci imaju kvalitet,ali ako pricamo o zavrsnoj produkciji,tadasnjoj i ovoj,to nema smisla.
I da Gogspa mogu da pricam sta hocu,kao i ti i svi drugi,sve dok ne krene provokacija.
I jos nesto,ja nisam pricao o tome da li svira ceo bend na snimcima ili ne,nego o vokalima,samo neko to nije izgleda dobro protumacio.A vokali su losije snimljeni nego danas,i iza toga stojim,a sto se tice aranzmana muzickog,naravno da je lepse kad dodje band i otprasi iz prve,ali ima i danas mnogo njih koji tako snime album.Naravno ne na nasim prostorima.

aleksandar72
28.06.2010, 01:54
Svakako da tema nema smisla kolega!
Nema smisla uporedjivati kompletnu (re)produkciju,(pocevsi od recordinga pa sve do masteringa) proslog mileniuma sa danasnjom tehnikom i poznavanja elektro-akustike!

P.S.aranzer se koristi u studiju samo na Balkanu :-)

igzp
06.03.2011, 14:17
Nesmes zaboraviti da je tada raspon frekvencija isao maximalno do 12khz. Nije da nisu neke sprave mogle da rade i do 20khz. Ako hoces taj zvuk upali na svim kanalim LP filter sa 12db/okt. i podesi na oko 10-12khz. Tako i u basu moras srezati na HP filterom na 100hz mozda cak i malo vise , najbolje probaj, i cuj.

zeljko
06.03.2011, 16:27
Sve sto je Svrakan rekao tako i ja odprilike mislim za nekada i sada...To su bili pjevaci kome nije trebalo puno hala a niti deleya ili bilo cega drugoga da se puno ispravlja kad oni uvjezbaju i snime nesto...Isto tako imalo se vise vremena za vjezbe mislim a i oni ljudi koji su bili zaduzeni za ton nisu snimali sa svakim samo da bih sto prije zaradili pa kako bude..Znaci ne radi se o boljim spravama ili bilo cemu..Mislim da danasnja tehnologija je daleko bolja,samo nema pjevaca pravih i svako snima a ono sto se kompijuterom malo ispegla da bih zvucalo bolje i pokvari dinamiku i onu prirodnu ljepotu glasa heheh..Pozzz

zsimonovic
06.03.2011, 16:53
Slazem se da su ti snimci zvucali tako zato sto je ranije sve svirano uzivo a narod voli uzivo svirku i prepozna je i zbog toga ti stari snimci imaju vecu vrednost i pesme ostaju da se dugo slusaju.

DinO74
06.03.2011, 17:10
Slazem se sa ovim sto je rekao @nesaband...Kamo srece da je danas tako a ne da svako moz i da svira i da pjeva i da snima... Proda kravu i volove, malo zdrava hrana - teretana...ovo-ono i eto ga "Grand" i sto je najzalivije moras sjesti i skinuti tu pjesmu a pola teksta se ne razumije sta pjeva a o muzici da ne govorim...bruka :(

igzp
07.03.2011, 11:11
Prije jednostavno nije mogao svako kupiti profesionalnog trakasa, jer 8 kanalni trakas ili cak 24 kanalni je kostao mnogo novaca, a da ne pricam o periferiji (mikseta,mikrofoni itd.) tako da nije mogao svako imati studio i kroz to nije mogao svako snimati. Danas mozes za male pare kupiti studio za snimanje, i tako da moze svako snimati. To je takozvana "demokratija". Ko je danas talentovan moze se oprobati u studiu, i nemora cekati kad ce ga otkriti neki "glavonja" ili menadzer. Ako si talenat mozes, zahvaljujuci Youtube ili slicno postici nesto. Sve ima svoje dobre i lose strane.

Pre 30 godina mogao si u studio samo preko "diskosa" "jugotona" ili slicno. Nije muzika danas losija, neko ima mnogo "smeca". Ali jos uvek ima dobrih produkcija sa dobrim i zdravim tonom. Ali treba covek dobro da se zagleda dok ne nadje dobre stvari.

Burli
07.03.2011, 12:14
Zadnje tri rečenice u potpunosti opisuju današnje stanje u muzičkom svijetu!!!