PDA

Pokaži Full Verziju : pjevanje terce-kako nauciti


driftkiller
06.01.2010, 22:57
zdravo,treba mi pomoc oko toga kako da njlakse naucim pjevat tercu,jer mi je to optrebno sada kada radim sa kolegom pjevacem.Znam da je teze,jer nemam vocodera niti takvih stvari moram ucit na stari nacin.
Hvala unaprijed.

svrakan
06.01.2010, 23:00
Pa lako,sviraj na prvi glas tercu donju ili gornju u zavisnosti od pesme,i probaj po tome da pevas,ne znam kako drugacije,meni je to npr,samo od sebe islo i nisam imao sa tim problema.Mozda ce imati neko bolji savet.

saki_123
06.01.2010, 23:02
Ja sviram sa tamburasima, i sviram tercu, e sad kad se pjeva ja slusam kako sviram tercu i pjevam tako na tu foru.... bez toga ne bi mogao da pjevam tercu....

pozzz....

driftkiller
06.01.2010, 23:04
pa ok to,al npr moj prijatelj cim cuje kako neko pjeva sam od sebe krene pjevat tercu..

negovan
06.01.2010, 23:05
Delim isto misjenje kako svrakan. Sviraj samo tercu,bez prvog glasa,tako i prati glasom taj ton. tako ces sigurno odepevati,ali u pocetku ce ti biti tesko,zato sto kada budes prestao da sviras tercu,vratices se ponovo na prvi glas,tj. neces moci odmah da odpevas 2 tona vise. Tesko je stvarno,ali vremenom i vezbom ces nauciti. Takodje moras da prepoznas u pesmi da li se peva gornja ili donja terca. Pozz

Vaxter
06.01.2010, 23:07
Pa tvoj prijatelj je nauchio kako se peva... :))
Mozesh da je uchish teorijski + onako kako ti je svrakan rekao, pa polako.
Vremenom ce ti uci u uvo, i navici cesh se da je sam odredish.

b.o.Y.c.h. ČK
06.01.2010, 23:11
Shvatit ćeš, tek ti je 15 ;)
Ako imaš kolko tolko sluha i smisla za pjevanje terca će ić sama od sebe...
Ako ne, radi kako ti kaže svrakan, moraš puno vježbati da bi shvatio, gdje i kako se pjeva, jer terca se ne pjeva uvjek isto, najbolje je da te nauči taj pjevač..
Ja sam tercu naučio pjevat birtiji :D

driftkiller
06.01.2010, 23:15
imam ja sluha za pjevanje,nekad lijepo neka ruzno pjevam jbg mutira glash,al vidjet cu probat cu sve pa cu vidjet od cega najvishe imam koristi od ovih metoda.

dekipa
07.01.2010, 00:20
Da bi shvatio najbolja je svrakanova teorija, e sad dolazio ono najbitnije, vezba i samo vezba.Posle toga samo dodje.Ja pevam tercu jedno 15 godina i sa pevanjem terce dobijas i ti na svojoj visini glasa.Pozdrav i sve najbolje!

driftkiller
07.01.2010, 00:26
Pa hvalla vam svima definitivno cu sutra da vjezbam cijeli dan pjevanje,uzmem matrice i sibaj heheheheh

genijalac
26.01.2010, 03:18
Ja pjevam od cetrneste godine prvi glas nekada kad sam bio malo pjevo sam u zboru al onda nisam bas kuzio sta je to terca gore dole 1,2,3 glas itd. Uglavnom od cetrnaeste godine pjevam svirke itd. al oko 15 god sam skuzio terce ustvari tu nema puno muke probaj slusat neke pjesme di se pjeva terca i jevaj uz njega tercu i odma slusaj sta pjeva prvi glas i tako mjesec dva i skuzit ces kasnije ce ti doc samo ja sam sad zavrsio sa mutiranjem i glupostima tako da mogu i u falsetu sve da odpjevam sta hoces samo uci i slusaj kako ko svira i pjeva i skuzit ces sve ja sam tako doso do iskustva.

Pozdrav!

driftkiller
27.01.2010, 19:18
Hvala!

Simke
27.01.2010, 19:30
Jednostavno za tercu,moras imati osecaj.Lako je pevati prvi glas,ali za tercu,treba osecati.Imas visoke,niske terce,kvinte,sexte,....u raznim pesmama imas gde se peva niska,pa u sledecem taktu imas visoku tercu.To je nesto sto se ne uci tek tako ,vec konkretnim radom(live svirkom)i slusanjem,i podpomaganjem iskusnih kolega pevaca ili muzicara.Jedino tako ces shvatiti lepotu pevanja pratecih vokala.Moj ti je savet da ne zuris,jer si mlad momak...u svakom slucaju,polako i sve ce doci na svoje mesto.

dekipa
27.01.2010, 23:35
Kolega simkeres sve se brate slazem sa tobom sto si napisao, samo se ne slazem sa ovim "lako je pevati prvi glas".Pretpostavljam da si mislio zbog osecaja, inace da je lako svi bi otisli u pevace!
Salim se malo, ima ovde dobrih teorija, ali njemu kao pocetniku izuzetno bi koristila svrakanova.Ma naucice jos je mlad.
Pozdrav!

sulejman
29.01.2010, 00:03
Ja mislim da ako sviras neki instrumenat onda je lako jer i sam znas o kakvoj se terci radi(gornjoj ili donjoj) a ako ne sviras onda ti preporucujem da zamolis nekog muzicara da ti objasni na nekoliko pesama gde se i kako peva terca kod te pesme i kasnije po tim sablonima prosirujes broj pesama na kojima mozes opevati tercu....pozdrav

driftkiller
29.01.2010, 18:39
Pa sviram klavijature i pomalo bubnjeve, bacam se na starog tako da znam sta je terca i cesto je sviram...

Mlata Begeshar
28.04.2010, 18:16
ja sviram tamburaski beges, i uglavnom pevam tercu u orkestru. Ne znam tacno kako da ti pomognem, ali kod mene se to razradilo vremenom, harmonikas cesto svira u dvoglasu (terce) pa se, ako se slucajno izgubim, vratim na pravi put dok pevam, mada, to je, bar po meni osecaj skidati tercu na suvo ako imas samo prvi glas... ja uglavnom tako radim, kazem, samo harmonikas nekad pomogne...

Srecno u svakom slucaju :D

silver2002
05.10.2010, 13:19
ja prijatelju imam isti problem s mojim kolegom koji samnom pjeva. cim ja udjem u tercu on slusa mene i preskoci sa svojim glasom. kad sam ja pjeval prvi glas on mi nije zano "dizati" tercu pa to je zvucalo suhoparno... no... sad imam drugaciji sistem dok ga pratim. pjevam "iza" njega tise kroz dah tako da to zvuci kao neki dodatni string sa glasom... neznam dali kuzis no postalo je "punije".

btw... jednom je dosla frendica na probu i ona uopce ne moze pjevati prvi glas vec samo pjeva tercu. kad sam ju trazil da odpjeva nekaj sama nije mogla. no kad sam ja pjeval ona je pjevala drugi glas (tercu) bez problema... neke pjesme nije ni cula no sama je skuzila dal je terca doljnja ili gornja... nekome je to urodjeno aneko se muci cijelu karijeru s tim i ne moze ju odpjevati kako treba...

momo
05.10.2010, 13:54
J a sad pevam prvi glas većinom jer sam pevač u orkestru,ali počeo sam sa pevanjem terci kao basista.i to za dve nedelje ako hoćeš upasti u orkestar.Mislim da je ubedljivo najteže svirati bas i solo na klavijaturama i tercu.
Ja bi toplo preporučio i rekao da je najvažnije slušannje klasičnih dueta,pa posle uvežbati dve tri takve pesme npr.jorgovani,ti si lek za moju dušu,kud da idemigde da te tražim,i za senkom njenom patim.itd...
Ovo su samo neki od narodnih pesama.
terca se ne peva uvek iako ima i takvih primera Braća Bajić npr.
Hor kad vežba višeglasno pevanje ako nije notalan onda svaka grupa zasebno vežba svoj glas i to su tonovi tj. melodijska linija.
Pa kad su dobro navežbali onda zajedno slažu višeglasno pevanje.
I jošmislim da je bitno da su vokali u dobrom opsegu,ja sM PRVI TENOR a kolega bliže basu pa moja donja terca njemu ne odgovara itd.
Uglavnom pravilno slušanje i primećivanje uz osnovno znanje teorijsko i navežbanost sviranja da može da se misli o pevanju
UH jesam se raspisao možda dobijem i HVALA hehe

vrucka
05.10.2010, 18:21
to ti dodje sa vremenom,ja je pevam vec 5 god,a jos uvek me muci donja terca :)

nelica2002
05.10.2010, 18:36
E dobra tema, dosad sam radio sam , sad imam prijatelja koji pje
Dodato:
E dobra tema, dosad sam radio sam , sad imam prijatelja koji pjeva samnom nismo se baš našli što se tiče terce nisam zadovoljan ,da li vježba i samo vježba.

cvrca
05.10.2010, 18:42
Za pocetak mozes da vezbas uz neki snimak jer se obicno i cuje terca,pored toga sedni pa navezbavaj uz klavijaturu pa ce vremenom i da ti dodje samo od sebe ,ipak tek si na pocetku ne moze sve od jednom.

Goran-MNE
06.10.2010, 13:52
Samo ne se sjekiras :).
Malo uz klavijaturu, malo slusajuci duete, svima vremenom legne u uvo

pobro44
07.10.2010, 09:38
imam isti problem. sviram iz gušta sa još dvojicom, i dok su oni savladali terce (koliko - toliko:D) ja nikako da ih skontam, a osnovni glas pivam dosta bolje od obojice...:rolleyes:

trenutno se vježbam tako da odsviram neki ton, probam mu otpivat tercu pa je onda simultano i odsviram da vidim koliko sam pogodio, valja li ta metoda šta?

silver2002
07.10.2010, 12:06
svaka metoda je dobra ako je produktivna... ja npr. sviram skoro sve pjesme dvoglasno i onda pogledam koji od taj tonova je za prvi glas te uzmem onaj drugi ton i sviram jednoglasno te pjevam uz njega. naime... kako sam vec naveo u svom prijasnjem postu,... kad sviram i pjevam tercu mom kolegi desi mi se da "ispadnem" iz nje ili me on uhvati u terci i onda pjeva tercu samnom...:p to onda zvuci dosta smijesno... no zato je samo bitno kako kazu i ostali, vjezba, vjezba i samo vjezba...

zukae
13.01.2012, 17:20
Da ne otvaram novu temu. Mene interesuje koliko je opravdanao tercu pjevati u falsetu (naravno kad ode visoko)?

Dell
13.01.2012, 17:27
Po meni jako :) Ja to cesto radim, pogotovo kad je pjevacica u pitanju, jer bolje zvuci od recimo donje sekste, koja ovisno od tonaliteta zna i da poklapa, samo nemoj preglasno i sve ok, ako je bas previse visoko, onda oktava dole.

aleksandarpet
14.01.2012, 03:46
zdravo,treba mi pomoc oko toga kako da njlakse naucim pjevat tercu,jer mi je to optrebno sada kada radim sa kolegom pjevacem.Znam da je teze,jer nemam vocodera niti takvih stvari moram ucit na stari nacin.
Hvala unaprijed.
ako je molska pesma ides visu tercu ( 5 ton visi od osnovnog ) a za dursku pesmu nizu tercu ( 5 tona nize od osnovnog )

Dell
14.01.2012, 04:41
Otkud to pravilo sada? I u duru i u molu moze biti i gornja i donja terca, ne mora ni bit terca uopce.

kac97
14.01.2012, 04:59
Slažem se s tobom,kolega Dell.I još bi dodao da kad su u pitanju terce ne gradi se na svakom tonu 5 stupnjeva iznad ili ispod osnovnog tona.Zavisi od vrste terce,mala terca se gradi na trećem stupnju iznad ili ispod osnovnog tona,a velika na 4 stupnju iznad ili ispod osnovnog tona.Npr. ako se nalazimo u C-dur ljestvici, na ton C možemo sagraditi tercu C-E (velika terca),ili A-C (mala terca),a ako nam je osnovni ton D,na njega gradimo D-F (mala terca),ili H-D (mala terca).Sve zavisi od toga u kojem smo tonalitetu.Da ne duljim s teorijom,samo sam želio ukazati na tu pogrešku u postu od @aleksandarpet .

Lijep pozdrav, Karlo

agrimo
14.01.2012, 12:30
Mozda bi ti najlakse bilo da uzmes " van basco " player pa da onda na njemu podes u ono kao transpose na klavijaturi , pa da tako pokusas da pratis , zavisno od prvog glasa ;)pozz.

zukae
15.01.2012, 02:04
Malo me smeta nekoliko zadnjih postova, izrečeno je nekih čudnih stvari, pa bez ljutnje ikakve moram neke kolege da ispravim.

Kac97 vjerovatno ste mislili na polustupnjeve, dakle mala terca razmak od tri polustupnja,velika terca od četiri polustupnja.

Aleksandarpet kako kolega Dell kaze gornja i donja terca može i u duru i molu. A spominjete razmak od pet tonova, to nije terca to je kvinta. Kvinta se moze pojaviti, nekad harmonija nakratko natjera na kvintu, ili kvartu u zavisnosti od obrtaja, mada se to može izbjeći okretanjem iz donje u gornju tercu i obratno.

Agrimo imate taj smajli u postu pa je možda šega, ali u svakom slučaju ne može se sa transpoze dobiti terca, terca pjeva drugačiju melodiju.

Da ne bude da sad napadam odjednom troje ljudi :D to je onda pravi flame war ha ha. Čisto da dovedem stvari u red radi kolega koji uče da ih ne zbunjujemo. Svakako i ja očekujem ispravke ako sam šta pogriješio. Pozdrav.

kac97
15.01.2012, 02:47
Postovanje, kolega zukae.Prvo da kazem da nema nikakve ljutnje.Mogu reci da su mi se sad pobrkali nazivi,u prijasnjem postu sam mislio na polustepene,ili polustupnjeve kako vi kazete,ali mislim da smo u muzickoj skoli govorili samo stupnjevi.Kazem,ne mogu se tocno sjetiti,ali nije ni bitno.Ispravnije je reci polustepeni,da ne bunimo kolege koji su tek pocetnici.

Lijep pozdrav,Karlo
Postovano sa mobilnog uređaja

nikimusic
10.02.2012, 03:13
Meni je to samo po sebi doslo.... Do pre godinu dana nisam mogao da pevam, ali je to samo po sebi doslo.... Mozda sto ja idem u Mucku skolu, pa zbog solfedja da mi se razvio sluh....

tranzit
14.02.2012, 11:19
Cesto se zapitam je li moguce da se ljudi bave muzikom, pa cak uzimaju i novac za svoje sviranje, odnosno pjevanje a pri tom tako malo poznaju tu istu muziku i njene osnove. Dobro je samo sto ovdje ima i clanova kao sto je, na primjer, zukae ili Dell pa reaguju na vrijeme, Boga pitaj sta bi se sve desilo da ih nema i kakve bi se nove teorije muzike ovdje napisale.

nesaband
14.02.2012, 14:13
Mozda bi ti najlakse bilo da uzmes " van basco " player pa da onda na njemu podes u ono kao transpose na klavijaturi , pa da tako pokusas da pratis , zavisno od prvog glasa ;)pozz.

brate mili,ja cuh svasta ali ovakvu ideju jos nisam cuo.
no coment

ЂолеПФК
18.02.2012, 15:29
Predlog sa vanbascom nije los ali za pocetak,na duze staze ne valja ;)
Najbolje je naci profesora.

nesaband
18.02.2012, 16:10
@ЂолеПФК

A kako mislis da nije losa ideja.Pa kad spustis tonalitet onda ga spustis u cvim trakama.

Kako vi to mislite da vezbate da pevate tercu uz Vanbasko?:-??

ЂолеПФК
18.02.2012, 17:03
Prvo,meni ne treba vezba preko vanbasco-a posto sam je dosta dobro uvezbao u muzickoj.A u pravu si sad sam se skontao za vanbasco,nisam imao u vidu sve stavke,moje izvinjenje.Od mojih predloga sada ostaje profesor. :D

nikadvisekorg
18.02.2012, 18:05
Mozda bi ti najlakse bilo da uzmes " van basco " player pa da onda na njemu podes u ono kao transpose na klavijaturi , pa da tako pokusas da pratis , zavisno od prvog glasa ;)pozz.

Brate pa u kom tonalitetu ti planiraš da on peva tercu ako podigneš intonaciju za 3 tona????? =))

Bez uvrede kolega, ali u pravu je kolega @tranzit ako ne poznajete dovoljno teoriju bolje da ne dajete pogrešne savete početniku...


Da bi pevao tercu, prvo moraš da znaš tonalitet odakle je pesma i lestvicu (koliko predznaka ima, gde su male a gde velike terce itd.... ) e sad ima više terci viša, niža, u zavisnosti od osnovne intonacije.....

za početak osnovna teorija muzike, Marko Tajčević u ruke.....

Dell
18.02.2012, 20:44
Ne bih zelio niti da disrespektiram niti da demotiviram, ali ko ne zna urodjeno "osjetit" tercu tesko da ce je naucit, makar znao teoriju muzike ko bukvar.

harepa50
18.02.2012, 22:17
Zato treba sluh...Pritom ne mislim na čulo sluha (naravno da je i ono potrebno).

Jodik
18.02.2012, 22:44
Može se naučiti terca,samo treba strpljenja,ja sam u početku mislio da ju nikad neču naučiti,pa sam ju svirao i tako probao pjevati i jednom kad mi je usla u uho nije bilo vise nikakvih problema,a sta mislite kako je tek bubnjaru ako zeli naučiti tercu koji si ne moze odsvirati te tonove da bi cuo kako terca zvuci i tako vjezbati.

nesaband
19.02.2012, 18:47
Ne bih zelio niti da disrespektiram niti da demotiviram, ali ko ne zna urodjeno "osjetit" tercu tesko da ce je naucit, makar znao teoriju muzike ko bukvar.
Donekle si u pravu Dell mada ko pohadja muzicku skolu i ko ide na casove solfedja moze i to da nauci,mada za ono sto treba u nasem poslu jako tesko.

Pretpostavljam da kolega koji je postavio ovu temu trazi nacin da je nauci po nekom receptu preko noci,a to ne moze!!!

Pogotovo je to tesko kad se u nekoj pesmi nadje melodija terce da se prelazi u nekim delovima u sekstu,pa cas gornja pa cas donja terca.Ipak to treba da se oseti i da se ima talenat za to.

@Jodik

nisi u pravu sto se tice bubnjara.Ja poznajem bar desetak bubnjara koji odlicno pevaju tercu,nema veze to sa instrumentom koji sviraju vec sa sluhom koji im je podario bog.

ova tema polako gubi smisao pa mislim da bi mogla da ide u LOCK.

Niko jos nije naucio da peva tercu preko foruma tako da se nasem kolegi ovde ne moze mnogo pomoci da to uradi.

zeljko
19.02.2012, 21:49
Ja sam vidio ljudi koji nikad nista nije svirao i pjeva samo za vikend pa zna da prati tercu:lol:Npr.moja strina zena radi kao cistacica ali kad pjeva s nekim drzi mu tercu...rastura zena pjevanje ista lepa lukic heheh

Jodik
20.02.2012, 22:09
Slazem se da nema veze koji instrument sviras da bi pjevao tercu i da je rijec o sluhu,ali je ipak je lakse ako si klavijaturista a pogotovo za troglas u bendu.

harepa50
21.02.2012, 00:08
Kakav troglas?

tranzit
21.02.2012, 00:13
Ama mislio covjek na "a capella" pjevanje po ugledu na dalmatinske klape.

nesaband
21.02.2012, 10:34
Mi smo se ovde raspisali a pokretaca teme nema nigde:lol:
@Jodik
Bio to drugi,treci glas to nema veze sa instrumentom koji sviras vec samo sa sluhom,da li to osecas ili ne.

Bio to dvoglas ili troglas ili ne daj boze cetvoroglas.

Oces mi reci mozda da oni koji pevaju u horu svi znaju da sviraju klavijature???

Tvoja teorija nije utemeljena ni u cemu tako da to sto ti pises nije ni tema a ni neka pomoc postavljacu teme.

driftkiller
26.02.2012, 01:51
Evo pokretača hahahah :D
Ljudi meni je u međuvremenu samo od sebe došlo da mogu da otpjevam tercu, jednom sam slučajno uletio u pjesmi u terci, vidjeo to je to, i od tada nemam problema, jedino ako nije previsoko za gornju tercu, onda oktava nize i udri :D Ipak hvala svima :D

nesaband
26.02.2012, 01:55
Au druze a ja se zabrinuo za tebe :lol:.
Drago mi je da si naucio da pevas tercu i bez nase pomoci.
pozdrav

Dell
26.02.2012, 16:29
Ako si naucio da spustis gornju tercu za oktavu i pjevas, onda imas dodatne cestitke, jer si naucio da pjevas i donju sekstu ;)

driftkiller
06.03.2012, 23:31
Nek se i neko i za mene brine hahaha :D Ma @Dell druze jesam, nemam vise problema s tim, samo se nekad zaboravim pa pjevac pjeva po pola sata, a ja negdje u svojim mislima hahah :D
pozzz vam raja :D

Sokan junior
13.07.2012, 12:32
Pozdrav svima, imam jedno pitanje u vezi pesme "Sadrvani". Voleo bih da naucim da pevam gornju tercu iz te pesme, ali je bas bas teska. Jel zna neko tonove koji se pevaju recimo u delu "Ne proklinjem tebe, bila si mi draga..." i u samom refrenu("Necu da ti priznam ti mi srce rani, iz baste me tvoje zovu sadrvani..") ...P.s. Pesma je iz C#m. Posto se u originalu ne cuje bas najjasnije ta gornja terca, ovde je bolje prikazana www.youtube.com/watch?v=MNxo1eikezc (http://www.yu-midi.org/forum/www.youtube.com/watch?v=MNxo1eikezc)

ili ovde http://www.youtube.com/watch?v=Nrv8cz8He7s

Hvala, pozdrav.

Dell
13.07.2012, 16:45
Nadji gdje je pjevaju Kosmajac i Krecar, tu ces najbolje vidit, inace kroz pjesmu ti se non stop skoro nakon svake recenice smjenjuju gornja i donja terca.

Sokan junior
13.07.2012, 18:30
Ovaj prvi link sto sam postavio je klip gde pevaju srecko i kosmajac, i to sam skontao da se menjaju gornja i donja...al nikako da "iskristalisem" tu tercu ...i da jedno pitanje, jel ovo u refrenu vokoder daje tercu ili drugi klavijaturista(mnogo lepa gornja terca zvuci) :) http://www.youtube.com/watch?v=VRrDLuqh5wM (http://www.youtube.com/watch?v=VRrDLuqh5wM)

Poz Dell vidimo se 24. ;) hvala ti, probacu malo vise da slusam ovaj klip od Kosmajca i Krecara.

lukassss
20.11.2012, 01:16
samo vezba pomaze i malo sluha