PDA

Pokaži Full Verziju : program akord


ружица
06.01.2010, 16:19
cao.
da li postoji program ovde na sajtu ili bar neka stranica na internetu ako se sme reklamirati, da ja obelezim koji cu akord i da mi pokaze na dirkama kako se hvata.


* ne znam puno o akordaciji pa imam jos neka pitanja:
-da li je isto H i B, da li je isto Hmaj7 i Hmaj, jer oba oznacavaju septimu,
-I kako se cita na klav HM7, da li je to ustvari maj, jer na nekim klav vidim pise Hmaj, skracenica od "major" a min od "minor".
-i kako razlikovati da li je neka pesma durska ili molska?
cao :)

Ace
06.01.2010, 16:48
-min je mol, a maj je dur
-ovo dali je isto H i B primetio sam da se razlicito tolkuje, ali za mene B je snjizeno H, tako mi je najlogicno nekako!
Evo ti primer za C
C dur - C,E,G (vec ga znas)
C mol - C,Eb,G
C 7 - C,E,G,B (ovo je C dominant 7)
C dur7 - C,E,G,H
C mol7 - C,Eb,G,B
C mol-dur7 - C,Eb,G,H

Programe sam nalazio nekoliko, mislim da ne cuvam nijedan, pobrisao sam sve jer su bile glupe i imalo samo jednostavne akorde. Obicno imas u klavijature kad pritisnes neko akord on to napise gore na ekranu koji je to akord

milan_lekic
06.01.2010, 17:04
potrazi u down sekciji neko je skoro postavio slike "hvatanja" akorda za svaki akord po tri slike
Dodato:
ustvari evo ja sam ti naso pa vidi dali ti ista pomaze
pozz

http://www.yu-midi.org/forum/downloads.php?do=file&id=5662

Bokic
06.01.2010, 17:07
U stranoj literaturi se cesto koristi B umesto H, a nase B (snizeno H) se oznacava sa Bb, pa to mozda malo zbunjuje.
U Jazz partiturama se npr. ponekad koristi samo Cmaj, a misli se na Cmaj7, dok se dur u tom slucaju obelezava samo sa imenom tonaliteta-akorda, znaci u ovom slucaju C (ili D, E, F...).

Sejox
06.01.2010, 17:11
U downloadu ima za skinuti "Akordi-graficki prikaz",znaci sema:

http://www.yu-midi.org/forum/downloads.php?do=file&id=5662

Nisam skidao pa ne znam kako to izgleda.
A moze se otici i na Google pa ukucati "chords for piano" ili nesto slicno,
pa potraziti tamo neku stranicu

Posto ja nisam nikakav teoreticar niti harmonicar,napisacu sta znam,bez nekih objasnjenja.

-Ton H i ton B nije isto kod nas.Ton H ima svoje mjesto a ton B svoje.
B je snizeni ton od tona H

U svijetu inace ton H ne postoji.On se tamo obiljezava kao B.
A ton H se tamo obiljezava kao ton B.

-Hmaj je u stvari Hdur kod nas a u svijetu ne postoji Hmaj nego Bmaj
On sadrzi osnovne tonove H,D#, F#.

-Hmaj7 u svijetu ne postoji.Tamo je to Bmaj7.
On sadrzi tonove H,D#,F# i A#.

-Hm7 je u stvari H mol 7 a u svijetu je to Bm7

-Major je dur a minor je mol.

Toliko od mene,

zeljko
06.01.2010, 17:21
Pogledaj te semu basova na harmonici pa ce vam biti jasno gdje se obiljezava B a gdje H akord Kao sto rece sejox i ja mislim tako da je b jedno a h ton drugo.Pozzz

Sejox
06.01.2010, 17:36
Ton B na koji mi mislimo,moze se obiljeziti i kao Bb ili kao A#.
Znaci snizeno H ili poviseno A....a zvuci u stvari isto.

Dalje je do teoreticara i oni za to imaju strucno objasnjenje.

Dell
06.01.2010, 17:59
kako sam ja upoznat sa tim oznacavanjem stupnjeva u ljestvici, postoji americko i europsko oznacavanje americko: C D E F G A B europsko: C D E F G A H


Snizeno H se zove sluzbeno Hes, ali svi ga zovu B, to me podsjeti kad sam odgovarao zavrsni ispit iz solfeggia i kako mi se profesorica nasmijala kad me je pitala kako se zove nota B (misleci na Bb) dva puta snizena i rekao sam beses :lol:

Sejox
06.01.2010, 18:08
@Dell

Vjerovatno si u pravu,ali ja iskreno nigdje nisam vidio obljezeno "hes",
a vidio sam "b".

Pozdrav,

dekipa
06.01.2010, 18:12
Druze evo imas ovde u nasoj download sekciji postavljen programcic WINCHORD, sve ti je prikazano i ja mislim da od ovoga neces bolje naci.Imas tacno i koji prst gde ide.....
Videces sam, pogledaj a evo ti i linka da se ne mucis da trazis!

http://www.yu-midi.org/forum/downloads.php?do=file&id=3402

shtimerserviser
06.01.2010, 19:35
Da dam i ja mali doprinos. Po novo odbelezavanje /internacionalno/ nahse H=B U notno pismo H snizeno, izgovarase hes .Pretezno snizeni tonovi dobijaju nastavak es. Primer: Ces, Des, Es.(Fes,) Ges, As , (Hes). u zagradi ne izgovarase Ef fes
i Ha es. Povisheni tonovi dobijaju nastavak IS. Primer : Cis, Dis, Eis, Fis, Gis, Ais,His.
Enharmonski: Cis=Des, Dis=Es, Eis=F, Fis=Ges, Gis=As Ais=Hes Dur = major Moll = minor .Cetvorozvuci :MAL DURSKI= H,Dis,Fis, A, VELIKI DURSKI = H,Dis,Fis,Ais. Dakle razlika je u 7/septimi/ . Koliko ja znam MAJ = veliki durski . To su osnovni polozaji. Postoi i njihovi obrtaji.Kako prepoznati sluhovno dali je pesma molska ili durska? Sluhovno, moguti reci: MOL je umiljatiji-nezniji, a DUR je crvshci,snazniji ,veseliji / slicni neki izraz/.SHto se tice basova harmonike, onisu postavljeni po KVARTNOM t.e. KVINTNOM krugu. Valjda sam malo i ja pomogo.Pozz

shtimerserviser
06.01.2010, 19:59
Mala korekcija! U recenici: Koliko ja znam MAJ = veliki durski.Dakle OZNACAVA VELIKU SEPTIMU. /to vazi i za moll -maj/.Oprostite

ружица
07.01.2010, 15:03
svaka cast svima! stvarno ste express! hvala i na pomoci,
programcic nadjen!
interesantno je kako na klavijaturama koje su inacce strane proizvodnje, nemacka italijia, japan itd..kada uhvatim H pise mi "B" cisto, a snizeno H pise mi "Bb".
tako da bi mozda trebalo izbaciti tu podelu na "nase" i "strano" notiranje, nego vise na "tezgarosko" sa klavijature i "skolsko" :)

koliko shvatam iz predjasnjih postova, dakle recimo DM7 (D,F,A,C#) je ustvari D maj 7, a Dm7 (gde se m ni ne pojavljuje je Dmol7 D,F,A,C)
ton D da ne bi zbunjivao ovaj ton H. dakle na klav ce mi se pojaviti za maj7 DM7.

a sto se pesama tice znaci ne postoji neki sablon po kom bi se pesme mogle razdeliti na durske i molske?

postoji shvatanje da ukoliko se pesma zavrsi ili pocne molom da je molska, mada ne znam ima dosta izuzetaka, "poslednji boem, luckasta si ti, jarane jarane..itd samo su neke od onih sa nasih prostora koje mi trenutno padnu na pamet

Ace
07.01.2010, 16:33
Taj akord sa D,F,A,C# nije D maj7 nego D min-maj7 (mol dur). D maj7 je D,F#,A,C#

korg18
08.01.2010, 00:26
za sve one kojima taj program treba,a zove se -Winchord- ima ga skinuti ovdje u download centru i pokazuje sve akorde graficki.

tesla
08.01.2010, 00:50
@korg18
Ne pišite tek da bi st pisali već je rečeno za taj program (post br 10) čak je kolega dekipa stavio i link !!!!!!!!

lazarevic12
13.05.2013, 07:33
Bolje uzmi knjige od nekog ko ide u muzicku skolu, lakse ce biti da sve naucis :)

AcaG600
13.05.2013, 11:43
Kao sto rece kolega iznad mene, program se zove WinChord....I bas sa ovog linka sam ga i ja bio nekad skinuo cisto da imam....Evo uradio sam na brzinu Screenshot kako izgleda programcic....Pozdrav :)

http://dc611.*******.com/img/_-aYvBO_/s7/0.5417827190495677/WinChord.jpg?async

velja87
13.05.2013, 15:41
Sve sto u muzici preskocis kasnije ti se obije o glavu. Ako hoces da napredujes moras ici postupno i redom. Samo ces tako postati dobar muzicar. Za pocetak nabavi knjigu Marko Tajcevic - Osnovna teorija muzike. Kada budes shvatio i savladao prakticno gradivo iz te knjige sve ce ti biti i mnogo jasnije i lakse kasnije. Ovakvo ucenje akorada mozes da zaobravis, bacices dragoceno vreme i ucices stvari napamet, a to ne valja. Samo ono sto razumes je OK. Kasnije ce ti skidanje pesama biti mnogo lakse jel ces imati znanje da cujes i da shvatas sta se tamo u pesmi dogadja. Ovo shvati kao dobronamerni savet, jel pre akorada moras da naucis intervale i jos mnogo toga. A akorada raznih ima mali milion, i ako ih budes ovako ucio, neces daleko dogurati.

Simbad84
13.05.2013, 19:39
posto je proslo tri godine od postavljanja teme,imao je dovoljno vremena,verovatno je vec naucio sve moguce akorde... :D