PDA

Pokaži Full Verziju : Pomoc oko ucenja(shvatanja) akorda


misa1265
18.12.2009, 18:27
Pozdrav svima!imam jedan problem koji me muci vec neko vreme,znaci naucio sam akorde koji je koji,i znam da uhvatim klavijaturi!ali stvarno ne znam kad u kojoj pesmi se koji koristi,video sam na forumu da je pisano da slusaju pesmu mnogo puta pa skidaju!ja kad slusam primecujem kad se menja akord,ali ne mogu nikako da pogodim koji je koji!a sto je najgore,ja kad sviram pesmu i znam da gresim akorde meni ne izgleda da gresim!nadam se da me razumete sta sam hteo da kazem!da li ima neko da mi pomogne nekako sto se tice ovog problema?hvala unapred!i moram da kazem da se mnogo nerviram zbog ovoga,jer kad sviram ovako za drustvo,to niko ne primecuje i svima je super,ali kad slusa neki muzicar onda on kaze,harmonija ne valja...

Ace
18.12.2009, 18:54
Ti verojatno ne sviras dugo? Ovo sto pitas je najvise do iskustva. Kad naucis mnogo pesma, ora, kola, coceci pa onda kad zemes da ucis neku novu pesmu, slusas elemente, fraze, akorde od njega koji mozes sporediti sa nekim od neke druge pesme i tako otprilike je pesma vec jasna i sa mnogo mali trud skines je. Samo vezba i kad zgolemis broj pesma na repertoara onda ces videti da na mnogo pesme harmonija je ista ili slicna.
Harmonija se uci sa sviranje ovako niko ti ne moze napisati nesto sta bi ti mnogo pomoglo.
Nauci bar 20 pesme koje imaju razlican stil harmoniju, nauci neke pesme sa slozenu harmoniju i primetices kako ce ti stane lakse skidati pesme.
Sta da ti kazem jos... pozdrav

pa1x pro elite
18.12.2009, 18:59
najjednostavnije ti je . da pronađeš ljestvice. pitaj nekoga na forumu ko zna ljestvice. ja neznam ljestvice ali znam koristit akorde. uz svaku ljestvicu imas akorde koji se koriste. a znas li druge oblike akorda. obicno za C dur idu C,E i G nota. a za drugi oblik ide E,G,C treci G,C,E . tako je i sa ostalim akordima. ti oblici se najcesce korsite zbog toga da ne pomakinjes lijevu ruku po cijeloj klavijaturi odnosno za neki akord samo promjenis jedan prst. primjer C Dur 3 oblik. G,C,E ,a za e-mol samo pomaknes srednji prst na h. odnosno koristis G,H,E.
vidim da si početnik . ali to ce doc s vremena na vrijeme . ako nemas dobar sluh onda to teze ide.odnosne nece ti neki akordi ostat u "glavi" pooz

Ace
18.12.2009, 19:07
Imas na pocetnu stranu sa leve strane Internet skola sviranja - lakyeva skola sviranja. Dosta je duga al pomoci ce ti. Sve je opsirno objasneto. Za svaki dur imas akorde koje se upotrebljavaju, sve ti to pise tamo. Citaj i vezbaj.
Duga je kniga, imas dosta citati, mozda i citav mesec da izgubis proucavajuci skolu, sta znas preripi sta neznas uci.

misa1265
18.12.2009, 19:17
Hvala obojici stvarno,al ja znam akorde(teorijski) gde je koji,al stvarno ne mogu to da ukapiram,koji treba u pesmu da ubacim!hvala vam stvarno na pomoci!citam lakyevu skolu,pomogla mi je dosta!

pa1x pro elite
18.12.2009, 19:19
Postavit cu ja slike svakog . akorda . ali malo kasnije.

mirzakorg
18.12.2009, 19:46
i ja imam isti problem..meni zvuči ko da sve pjesme počinju iz a-mol,a dale sve dobro odsviram,ko orginal,al uvjek mi je početni a-mol uvjek tako čujem

misa1265
18.12.2009, 20:01
@korg_pa50
Isti nam je problem,svaka pesma mi je prvi akord a-mol:lol:(ne znam koliko je ovo za smejanje,pre je za tugu sto ne znam),a znam da nije tacno,al mi uvek izgleda lepo!

pa1x pro elite
18.12.2009, 20:12
Evo jedna mala pomoc. oko toga sto se tice pocetnog tona . prvo probaj skidat desnu ruku pa onda lijevu(akorde) . jer bez desne ruke tesko ces doc do akorda. ako ti je pocetni ton nota C. akordi koji ce tu doc su sljedeci. C dur.F dur i A mol. to ti je lako skuzit. drzi notu C i onda Sviraj ove akorde. C,F,a i onda ces skuzit o cemu je rijec.

Ace
18.12.2009, 20:17
Idi u sekciju akorde i pratiture tu imas pravilne akorde vezbaj ih tako se ne moras muciti nadziti harmoniju. Al harmoniju pesme se uvek uci na pamet ono s tetratkama pa zapisivati i citati dok sviras - to zaboravi. Moras sve pamtiti da ti to udze u glavu i onda ces lako otkrivati harmonije. Stvar je samo u vezbe i nauciti mnogo pesme sa raznim harmonijama u raznim skalama.

Ja na prmer ne mogu skontati kako ide ova kontra za dvojke sa dim, min7, 11 i neke lude akorde tako da znaj, kad savladas ove lakse akorde opet te ceka predizvik! Rekao bi da je harmonija neogranican poim.

misa1265
18.12.2009, 20:21
Vezbacu to!!ali niko sem muzicara ne raspoznaje da li je dobra harmonija ili ne,jesam u pravu ili ne?ono odsviras desnu roku(neki solo,forspil)i to svi gledaju,a na to u pozadini manje se obraca paznju,mislim na ljude koji nemaju veze sa muzikom!

Ace
18.12.2009, 20:26
Pa ako ne zalutas sa akorde negde na daleko mozda ne bi raspoznali al ako dajes neki sasvim levi akord onda i 100 godisni gluvi deda bi shvatio da nesta nije u redu. Sve ima granice :)

mirzakorg
18.12.2009, 20:43
meni je a-mol ucjek početni i kao sto kaže kolega uvek dibro zvuči,ali...znam da nie pravilno i da to nije to...a najviše kad sviram koristim a-mol,g-dur,f-dur i od toga ja složim pjesmu i ona dobro zvuči al...:(

pa1x pro elite
18.12.2009, 20:46
Ubacis jos tu neke akorde. primjer C dur i B(A"m) .ako ti trebaju graficki prikazi akorda posalji svoj mail na pp. private message.

Sejox
18.12.2009, 20:47
@pa1x pro elite

Nije to bas tako prosto i jednostavno,kao sto si napisao.
Ako je prvi ton koji sviras desnom rukom C,ne idu bas samo ti akordi koje si pomenuo:C,F,a mol.

A dali mozda ide kao akord i D7,ili G#,......Govorim o jednostavnim,bez "dim" i sl;)

@misa1265

Pa odmaknes se od tog "a mola" malo.Ima i drugih akorda.
Pogledaj i poslusaj neke malo "vesele" pjesme,pa ces osjetiti da ne krecu iz mola.
Ali to se ne moze napisati.
Ovdje je stvar,da moras sto vise slusati muziku,malo teorije i puno prakse.

A to da muzicari samo osjete i cuju harmoniju nije bas tako.
Kako ces pjevati,ako pjevas i kako ce tvoj pjevac pjevati na pogresnu
harmoniju.

Ali ako imas volju,vrijeme je pred tobom i doci ce to na svoje.

Pozdrav,

pa1x pro elite
18.12.2009, 20:52
ma krivo sam procito akorde koje on koristi. ispricavam se. onda moze koristiti svoje akorde i jos moze dodat . C ,Dm , Em.
@sejox. dali je zabranjeno postavit link za download . imam Graficki prikazane akorde . pa ako moze da ubacim link za download?

Sejox
18.12.2009, 21:05
@pa1x pro elite

Nemoj postavljati takve linkove.
Najbolje je da to iskopiras u neki fajl i da postavis na download.

pa1x pro elite
18.12.2009, 21:20
evo postavio sam na download. ali trebt cete malo sacekat dok moderatori omoguce download.
Downloads-Tutoriali i uputstva-partiture-akordi-grafički prikaz. pozz

lopezi
18.12.2009, 23:31
samo da kažem da skidanje pjesme po sluhu ne dolazi preko noći. za to treba ostavit godine i godine vježbe za instrumentom. za početak predlažem da prvo naučiš sve ljestvice, obrate itd...., i sve pravilno prstometom odsviraš. vjeruj mi bit će lakše.
pozdrav.

negovan
19.12.2009, 02:02
I ja da kazem nesto. Ako skidas pesme po sluhu,prvo odlusaj pesmu dobro da ti udje u glavu,da je znas napamet. Onda se skoncentrisi samo na harmoniju. Slusaj gde menja koji akord. Onda pokusaj da sviras paralelno sa pesmom.Pusti string ili klavir i pokusaj da hvatas akorde. deo po deo pesme i ako ti negde zapne vrati par puta taj deo sve dok ne ubodes akord. Prvo strofu pa refren. Vremenom sto vise pesama znam,nekada ce ti biti lako,da samo cujes pesmu i vec ces znati u glavi koje akorde treba da odsviras. Nemoj da se nerviras oko toga. Harmonija je cudo. Na jednoj pesmi mozes da upotrebis vise harmonija sve zavisi kako ces prici toj pesmi. najvaznije je skinuti tacnu harmoniju,odnosno kako je u pesni,posle mozes da ubacujes linije,prelaza kako tebi lepse zvuci. Samo nemoj da zuris i da se nerviras zbog toga. svi smo mi to prosli. Pozz

pa1x pro elite
19.12.2009, 10:07
Negovan - slažem se s tobom ako skida pjesme po sluhu da treba dosta slušati pjesmu. tako je i kod mene , neku novu pjesmu moram slušat 2 dana da mi uđe sve u glavu, mislim samo harmonija a kasnije moram skidat tekstove. i jos jedan savjet. ako skidas po sluhu . obavezno stavi slušalice ili ako imas neki dobar sound sistem . primjer kucno kino. tad spojis sve kako treba i onda ce ti woofer najbolje pokazat kad trebas minjat akorde . pozz

lopezi
19.12.2009, 11:47
ima ja mislim dodatak u download sekciji za winamp, mislim da se zove winamp chors, dodatak koji čita akorde iz mp3 pjesme.

ружица
19.12.2009, 13:45
harmonija je nesto najlepse u muzici uopste.
mozda se na balkanu obraca vise paznje na solaze medjutim muzika se pre svega zasniva na harmoniji, jer primeticete da pesme sa dobrom harmonijom prolaze kao hitovi cak i kod nas dok je za HIT solaza prilicno nebitna.
nista lepse nego prvi akord u refrenu molske pesme cuti durski akord, ili posle Gm cuti Bb itd da ne zalazim u dusu :)

No, za godinu dana bi trebalo da si pohvatao osnovnih 6-7 akorda,kao sto i jesi, i kostur pesme, dakle bez harmonijskih prelaza 7-ina itd.

dacu ti primer: ogroman procenat "narodnjaka" ima zavrsni deo refrena recimo F,G,am..naravno u am
F---------G------am F---G---am F--
"zavede me i nestade", "stara ljubavi, sa mnom ostani" "da jos jednom
G-----am
pokusamo" itd
dakle postoji dosta sablona koje ces vremenom upotpuniti iskustvom.
ostale akorde u pesmi ces nalaziti vremenom, a bice ti lakse dok ih ucis da sviras desnom rukom, i osetices kad omasis.
puno ce ti pomoci "akordi i partiture" sa ovog foruma, jer ukoliko je pesma tacno napisana sa akordima iznad, videces tacno na kom mestu ide promena akorda.
jedan momcic sto je dolazio kod mene na casove imao je isti problem kao ti, te mu je takav oblik pisanja akorda pomogao. medjutim sve u odredjenim granicama, niposto se ne oslanjaj samo na to.
5 poesama skini na taj nacin, pa 1 po sluhu, da ne bi "ogluveo".
malo je duzi post ali ces sigurno u ovaj temi pokupiti nekoliko korisnih informacija.
cao :)

Ace
20.12.2009, 01:13
Ja ne bi preporucio taj easy chords winamp plug in jer nije svaki put tacan. A ako neko ima probleme sa akorde i nemoze ih nauciti po sluh onda mozda i nema da moze da prepoznaje i greske u easy chords i tako uciti netacne akorde

lopezi
20.12.2009, 16:14
sad ne znam kolko je tocan,, jer ga ne koristim.

Ozrenac3
20.12.2009, 22:55
i ja sam isto imao problema sa akordima ali vremenki i puno truda i vjezbe na kraju sam skontao da je sve to ide na isti sistem nebitno dal sviras pjesmu iz a ili g ili c itd jer opet zavisi od pjevaca i njegovih sposobnosti jer mozda je pjesma orginalno otpjevana u a molu a tvoj pjevac je voli pjevati iz recimo g. a isto nemora znaciti ako je pjesma u a molu da ti je a pocetni ton ali u vecini pjesama pogotovu narodnih ako je pjesma u a molu kad sviras forspil zavrsit ces na a tonu.

lopezi
21.12.2009, 18:03
@ozrenec, kako ćeš molsku pjesmu svirat u duru?? ako je pjesma u a molu, možeš je jedino svirat u molu,, mada može i u duru al gubi smisao, nije više to ta pjesma:

pa1x pro elite
21.12.2009, 18:50
Poslušaj pjesmu viki miljkovic- dali si dobro spavao. pa ces vidjet razliku .pocetni dio sviras normalno a refren skros drugačiji (promjenjena transpozicija)a opet zvuči dobro. ima dosta pjesama u kojima u početku i refrenu nisu isti akordi.

ружица
21.12.2009, 22:48
nema modulacije u toj pesmi, ili sto ti kazes "transpozicije" ako se ne varam.
ali kolega se muci oko tajminga akorda.
ovde citaj dragi kolega i uzivaj, mada pokusaj i sam malo da skidas
http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=73
cao :)

pa1x pro elite
21.12.2009, 23:17
E ovo da nema transpozicije. nebi se složio. neki dan sam tu pjesmu skido i u refrenu idu drukčiji akordi. ali na pjesmi se to ne osjeti jer je dobro urađen prijelaz. isto tako u pjesmi od denisa bjelosevica - metak ne ubija u refrenu dolazi do promjene akorda. pozz

Ozrenac3
23.12.2009, 18:09
@lopezi ono gore sto sam naveo a, g ili c to sam samo htjeo reci da je sistem nasih pogotovo narodnih pjesama dosta slican tj akordi durskih pjesama i akordi molskih pjesama kad udjes im u stos nije im tesko nauciti akorde jer se sve svodi na isti sistem to barem od mene jer ja nemam ni jedan cas muzicke skole nego to samo po sluhu a ono dole navedeno oko sposobnosti pjevaca ja sam samo navodio molske akorde izvinite ako nisam bio dovoljno jasan
Dodato:
jos nesto za mister lopezi imas ovde na forumu pod kutak za harmonikase najbolji harmonikasi bosne i hercegovine amir sehic seha a mozes i na youtube da ga nadjes. covjek svira uzicko kolo i u durskoj i u molskoj skali pa mozes da vidis razliku sto znaci sve se moze odsvirati u bilo kojoj skali samo kao sto si ti naveo nece zvucati isto normalno ali nemora da znaci da nece zvucati lijepo.;) ti mozes da uradis neku svoju molsku numeru pa onda je odsviras u duru pa vidis gdje treba nesto dodati promjenuti i eto imas vec dvije razlicite numere za album. 99 posto ljudi koji budu slusali nece imati pojma da je to jedno te isto samo u dvije razlicite skale odsvirano.:D

lopezi
24.12.2009, 20:53
"ako je pjesma u a molu a tvoj pjevač voli iz g pjevat"
samo slovo g u glazbi se podrazumjeva kao g dur.

Ozrenac3
24.12.2009, 22:35
lopezi jesili ti ikada cuo za g mol? u muzici "sky is the limit, limit is the sky". svaka skala ili ljestvica ima dur, mol prirodni, mol harmonski, mol melodijski, orijental. ja mogu odsvirati istu melodiju u g mol, a mol, d mol itd. ako je durska melodija onda g dur, c dur, a dur.

lopezi
25.12.2009, 00:02
prvi put čujem za to..
sad se nešto sjetih da mi je profesor spominjo te molove, sigurno sam bio odsutan na solfeggiiu.. nećemo se svađat kolega. očito ova tema nema svrhe

Ozrenac3
25.12.2009, 04:17
ma kakva svadja nedaj boze. da nebi skrenuli sa ove forumske teme i posto vidim da bolje znas od mene zamolio bi te da mi malo pojasnis te durske i molske skale.

zeljko
25.12.2009, 06:26
Sve je to odprilike isti kalup.

lopezi
25.12.2009, 10:57
durski akord se tvori od osnovnog tona velike terce i i čiste kvinte.
molski akord se tvori od osnovnog tona male terce i čiste kvinte.
svaki dur ima svoj paralnelni mol, njega dobijemo tako što na osnovni ton dodajemo malu tercu, ali unazad. npr. c-dur je paralelan s a molom. itd. itd. eto ukratko od mene

MIKI_TR
25.12.2009, 11:16
JA mislim da je ovo najveca mana kod muzicara prvo uce da sviraju i onda odma na aranzer greska......ovako kad nas u nasoj muzici su standarni MOLOVI i DUROVI e sad tu ima jos MOLSKE i DURSKE sedmice i sestice.....e ako to sve znas onda ti nije problem ....prenego vezbas pesmu sviraj bas e onda ces znati sta ti je u desnoj ruci ili DUR ili MOL opet kazem mozda bude neka sestica a i neka sedmica... kao sto su ti neki vec rekli imas u forumu pa mozes malo procitati o tome a......moras dosta rada i truda pa ce biti nesto od tebe......

lopezi
25.12.2009, 21:04
slazem se s tobom miki, još što je najgore aktivira se opcija na arangeru inteligentno prepoznavanje akorda.

Patko
10.06.2010, 11:55
Moze te li mi pomoci vjezbe za lijevu ruku. Nikako da se naviknem!
Desna ruka ide super dok lijevom neznam ama bas kako da pratim.
Postoji li neka osnova da se nauci. tj. prve vjezbe da se lijeva ruka oslobodi.
Neko mi prica za kontru, neko hvataj akorde a ja bi da basiram.

dejantb15
10.06.2010, 12:21
Drugar, najbolje ti je ako jos nisi vjest da hvatas akorde po sluhu nadji partiture kojih imas i ovdje na forumu i sviraj (bez aranzera),znaci samo sviras akorde i desnu ruku ubacujes.Tako ces nauciti akorde koji su ti osnova.Dzaba ti ako dobro sviras desnom rukom a harmoniju neznas.Tako kad naucis nekoliko pjesama sa lista ti akordi ce ti uci u glavu i vec tada ces imati neku semu koja je slicna u skoro svim pjesmama.pozdrav

aZZo
17.06.2010, 17:45
Svaki dur je i mol :P samo drugacije odsvirano