PDA

Pokaži Full Verziju : Dbx286a


Dule Va
05.12.2009, 18:31
Mislim da je ovaj uredjaj jedna pametna investicija,danas sam ga podesio uz pomoć svog dragog kolege Koceta sa Zlatibora.
Koristim miksetu Soundcraft MPM12/2 i lexiconov procesor mx200 mic Shure beta 58.Kada sam povezao DBX286a dobio sam neverovatno dobar sirok izrazajan topao zvuk.Veceras mi je prva svirka sa novom spravom pa cu vam sutra preneti utiske.

Marco7
05.12.2009, 18:36
Vec smo pricali o tome moj Dule,nema ozbiljne svirke bez takvih spravica . . . E sad neki cuju razliku a neki ne cuju razliku ali ja znam da vise ne idem na svirku bez kompresora a da vidis jos veceg meraka kad lepo ispeglas kompresorom bubanj i bass...Lepota :))

Dule Va
07.12.2009, 18:06
Tacno tako Marko nigde bez ove sprave, sve sto sam probao u kucnim uslovima pokazalo se dobro na svirci sve je bilo jako glasno a opet prijatno ,takodje sam imao malih problema sa mikrofonijom koju sam ponistio tresholdom.
Sigurno cu jos experimentisati za sada mi je postavka ovakva:
Gain+15
kompresor-Drive/5/na 12h*density/8/3h
Deeser-freqenci-na13h*treshold/2/9h
Enhancer-lf detal/5/na12h*hf detal/5/na12h
Expander/gate*treshold/-30/10h*ratio/1.5:1/10h
Output/-10/10h

Burli
07.12.2009, 22:41
Koja je trenutno cijena tog Dbx 286a?

Dule Va
08.12.2009, 10:37
270eur

Marco7
08.12.2009, 11:03
@Dule
Dule mozda malo da smanjis Output Gain jer je na +15 bas mnogo!Nisam radio sa 286 ali mislim da treba da smanjis . . .Kod mene nikada Output Gain ne ide preko +6,to je neka zadnja granica
Burli mislim da imas akciju ovih dana u Artistu i da je Dbx166 oko 19000 a bio je 24000,286 je isto tu negde!Sprave koje su veoma potrebne za dobar ton i lepsu svirku!

Dule Va
08.12.2009, 18:15
Output gain na procesoru je na minus deset a maksimalno je plus deset,e sad kada bih output iz procesora pomerao u plus dobio bih pik na kanalu od miks

Marco7
08.12.2009, 23:07
E kod mene je je Output Gain od -20 do +20 i na +5 ili +6 je neki najbolji izlaz i nece da ide u Peak ako je u pitanju glas jer znas koliko treba da se proderes u mikrofon da bi izbacio Peak ;) Detaljno sam proucio taj Dbx Comp da to nije normalno,vise nema tajni kod njega :))

Burli
09.12.2009, 00:11
Marco7 hvala na odgovoru, odavno ja "mjerkam" nešto iz te Dbx ponude, samo da uhvatim vremena(čitaj keša) i da odem do Zlatibora na konsultacije...

Dule Va
09.12.2009, 01:29
Sigurno cu u narednom periodu ovo jos istrazivati ima tu koliko sam saznao dosta caka oko postavke uticaj prostora,mikrofona /kondenzatorski -dinamicki/... ko zna sta sve jos

Dule Va
15.07.2010, 13:04
Sinoc sam radio posle duzeg perioda bez kompresora, razlog tome je to sto se nisam bas naj bolje snasao oko podesavanja.Probao sam da sa treholdom uklonim pozadinsku buku,ali to sinoc nije bilo moguce.Do sada sam radio u kombinaciji sa manjim ozvucenjima pa nisam imao slicnih problema.Predhodno vece sam imao zadovoljstvo da radim na Dynacord Xa sistemu pa ako neko ima savet kako da uklopim Dbx286 da mi ne pravi probleme pri koristenjiu u uslovima velike buke?

DjoleBn
24.10.2011, 16:59
Evo da ne bih otvarao novu temu, volio bih da razmijenim iskustva sa kolegama, koji vec posjeduju ovakvu spravu.. Sta je bitno kod nje?
Ja sam je tek kupio, pa bih molio za malu pomoc, ako neko moze da objasni pojedinacno kako da se nastima. Ja sam pokusao, zasad mi ne ide lose, ali bih volio da cujem i misljenja od drugih. Pozdrav :)

DjoleBn
31.10.2011, 21:46
Evo poslije 10ak dana, jos nisam ubacio u svirku kompresor, jer mi se desava sledece.. Kad stavim neki normalan input, znaci da signal ne ulazi u peak... i kad dignem normalan output, na mixeru moram da smanjim gain na 9h.. a regler smijem dici eventualno do -15, -10... jednostavno mikrofonija mi ne da nista da pojacam... pokusao sam podesiti kao sto je Dule Va napisao, i tako radi prilicno dobro, s tim sto sam ja odradio input i output...
Pa ako neko ima neki koristan savjet neka napise.. Pozdrav

tranzit
31.10.2011, 22:07
Djole, znas li uopste sta je taj dbx 286S ? Da li ti je potpuno jasan tok signala i funkcije pojedinih modula na tom uredjaju ?

DjoleBn
31.10.2011, 23:44
Otprilike, mikrofonsko pretpojacalo, kompresor, gate...
Pa vec sam u prethodnom postu zamolio ako moze neko da objasni podesavanja, ali se niko nije javio... :S
Ono sto mi je Aleksandar72 uspio objasniti, mi je prilicno pomoglo, ali se i dalje javljaju neki problemi, pa ne bi bilo lose da se jos neko ukljuci u razmjenu iskustava... Pozdrav.

tranzit
01.11.2011, 02:00
Dbx286a je Mic Amp i Dynamic Processor u jednom uredjaju. Dinamicki procesori su ovdje kompresor, deesser, enhancer i expander-gate. Kao prvo moras se potruditi da podesis sto bolje ulazni mikrofonski signal jer od toga sve ostalo direktno zavisi. Ovaj ulazni signal podesi pomocu Gaina tako da se pri najglasnijim mogucim signalima s mikrofona tek primjetno upali crveni led levela. Ovdje imas i High Pass koji obavezno ukljuci kada je ulazni signal vokal. Slijedeci modul je kompresor ali sa dbx tipicnim kontrolama koje nisu uobicajene. Imas samo dvije kontrole ovdje. Drive u sustini obuvata nekoliko kontrola sa uobicajenih kompresora u jednu a tu spadaju Treshold, Rate i Makeup Gain. Kod Dbx286a su sve te tri kontrole u tom Drive. Ovdje moras biti pazljiv i ne pretjerivati sa Drive. Pojacavaj ga lagano dok u isto vrijeme pjevac pjeva najglasnije sto inace pjeva. Pri tim najglasnijim signalima je optimalno da se Gain Reduction krece izmedju -6 i -9 dB. Density je ustvari Release Rate kontrola koja kod normalnih kompresora i ne postoji a ovdje je ona u sustini interakcija automatskog Release Time i Attacka. Kada je u pitanju Vokal onda odabiraj vrlo male vrijednosti (izmedju 2 i 3). Slijedeci modul je Deesser koji takodje ima dvije kontrole gdje je prva zaduzena za frekvenciju na kojoj se uglavnom nalaze sibilanti pjevaca. To je vrlo individualno i tu moras da probas. Uglavnom je to izmedju 5 i 6 kHz. Druga kontrola je Treshold kojom podesavas osjetljivost Deessera. Treba je podici toliko da se pri najacim s, sh, c, z... pali 6dB led. Tada je to OK. I Enhancer ima dvije kontrole a ovo je psihoakusticni procesor kod koga LF Detail istovremeno pojacava frekvenciju od 80 Hz i smanjuje onu od 250 Hz. Ovo ne treba upotrebljavati kod vokala sem kada osjetis da glas pretjerano "mumlja" ali i tad veoma pazljivo podigni taj LF Detail. HF Detail dodaje visokofrekventne harmonike pa ako ti se cini da glas nije dovoljno kristalan i da mu fali onih finih najvisih frekvencija dodaj ali opet vrlo pazljivo. Uopste sa tim psihoakusticnim procesorima odnosno enhancerom kod Dbx286a treba biti vrlo umjeren jer se uho brzo navikne pa bi stalno jos i jos i jos... Expander/Gate bi ti preporucio da za vokal na bini ne upotrebljavas jer mozes vise zla nego dobra da uradis ako nisi potpuno siguran u ono sto radis. Ovdje sve veoma mnogo zavisi od trenutne situacije na bini ili u sali pa ti treba dosta iskustva da ovo pravilno upotrijebis. Treshold na bini moze biti vrlo razlicit jer zavisi od toga koliko je glasan ukupni zvuk na toj bini pa ne mogu da ti dam bilo kakvu fiksnu ili bar pribliznu vrijednost jer to je ona vrijednost ispod koje Gate (kapija) treba da zatvara protok signala. Ovo znaci da kada pjevac ne pjeva Gate se automatski pali i mikrofon je "mrtav" tako da u tom momentu nr prenosi nikakve okolne signale. Kod Dbx286a je ovaj Treshold usko povezan sa slijedecom kontrolom Ratio pa ne zatvara potpuno signal sa mikrofona vec ih stisava u zavisnosti od kolicine Ratia (tipicni Downward Exoansion). Probaj ako ti je bas volja, sa namjestanjem Tresholda na -15 dB a Raia na oko 1.5:1. Opet da ti napomenem, ovdje ne odstupaj mnogo od ovih vrijednosti jer mozes da upropastis kompletan signal. Output je zadnja kontrola i mislim da nju ne treba posebno da ti objasnjavam.

DjoleBn
01.11.2011, 19:51
Uradio sam podesavanje kao sto ste rekli, koristio sam slusalice preko mixera.. i ovo odlicno zvuci na osnovu uputstva koje ste mi vi dali...
E sad, interesuje me, da li smanjiti gain skroz na dynacord cms, a pojacati na output-u na procesoru, ili pola na mixeru, a pola na procesoru? Da li postoji razlika izmedju ova dva nacina?

tranzit
02.11.2011, 00:13
Ama to jednostavno mora odlicno da zvuci. Za podesavanje Outputa uradi slijedece: podigni Output na dbx 286S do za "dlaku" ispod Clipa. Ovo ces uraditi najefikasnije ako (kada si uradio sva ta ostala podesavanja modula na dbx 286S o kojima sam ti pisao u proslom postu) opet natjeras pjevaca da pjeva najglasnije dionice a ti pri tom podizes Output dbx 286Sa sve dok se prvi put ne upali Clip led kraj Output potenciometra, sada smanji Output za malo i to bi bio optimalni level izlaza sa dbx 286S. Na CMS kanalu gdje ulazi dbx 286S, iskoristi istu tehniku za namjestanje Gaina, znaci pjevac pjeva glasne dijelove, ti podizes Gain na kanalu CMSa sve dok se prvi put (pri najacim signalima) ne upali crveni led kod Gaina a onda smanjis za malo. To bi onda bio idealno podesen ulazni signal a sve dalje obavljaj na Volume faderu kanala na CMSu. Ostani pri ovoj tehnici podesavanja kod bilo kojih ulaznih signala nevezano za dbx 286S. Ko god ti kaze drugacije, taj nema blage veze o cemu prica, jednostavno ignorisi te price jer ovo sto ti ovdje pisem je abeceda audio tehnike i nisam je ja izmislio. Tu je topla voda davno izmisljena. Uvijek je najbolji, najvisi moguci signal a da pri tom ne Clipuje. Drzi se tog pravila i ne boj se nicega.

DjoleBn
25.03.2012, 16:38
Interesuje me da li mogu procesor da povezem sa mixerom, na neki nacin preko auxa, pa da i drugi mikrofoni koriste podesavanja sa njega? Imam dynacord cms 1000.

tranzit
26.03.2012, 15:44
Moguce jeste, preporucljivo nije. Kompresor je tipicni dinamicki insert efekat (ovo "efekat" i nije bas pravilan naziv za dinamicke uredjaje jer to u sustini nisu nikakvi efekti ali se odomacio kako kod nas tako i u ostatku svijeta). Ovo znaci da bi za svaki od mikrofona trebalo imat poseban uredjaj jer ako se postavi kao Send (Aux) efekat onda on na svoj ulaz dobija nekoliko signala istovremeno i obradjuje ih isto tako zajednicki a upravljajuci se signalom sa najvisim levelom pa ce i rezulatat biti nedefinisan kako treba za svaki od signala (mikrofona). Ako se ipak odlucis da probas (sto ti ne bih preporucio) onda postavi odgovarajuci Aux potenciometar za svaki kanal do maksimuma odnosno kao PreFader ako je na tvojoj mikseti to moguce. U svakom slucaju, ovo nece ni blizu dati onakav rezultat koji si imao na jednom mikrofonu.

mirandess
27.01.2013, 07:44
Pozdrav kolege, naime imam pitanje u vezi pa2xpro i njegovog procesora, zanima me koje su najbolje postavke(ili preporucene) u sekciji Dynamics, znaci ima: gate, ratio i thres mikrofon je Shure Beta 58A (ako to ista znaci). I da, sa lijeve strane imaju sekcije Off,Harmony,Lead+Harmony,Lead... Za sta to sluzi? :-/ Hvala unaprijed.

mikimiki
18.02.2013, 01:07
Pozdrav svima.

Ja se dvoumim izmedju ovog dbx286 i presonus studio channel preamp.
Ima li neko iskustva sa oba?Koristio bi uzivo uz soundcraft mixer.Samo za pjevanje.

Trenutno imam dbx226xs,ali ga planiram zamijeniti za jedan od ova dva.