PDA

Pokaži Full Verziju : Usna Harmonika


BoleroBend
26.10.2009, 19:56
da li neko moze bar koliko toliko u osnovi da mi objasni nacin sviranja usne harmonike? Pitanje je opsirno ali zanimaju me osnovne stvari.
imam Silver star u C duru dakle za folk, country itd.
svaka pomoc je dobrodosla!

cunami
26.10.2009, 20:45
Tesko da ce ti neko to objasniti u jednom postu.Imas na wikipediji uopsteno objasn- jeno i mislim da ce ti biti dovoljno za prvu ruku.Pozz

vlade92
26.10.2009, 20:55
ukucaj u google usna harmonika i izaci ce dosta toga, izmedju imaju i tabele rasporeda tonova

BoleroBend
26.10.2009, 20:55
nisi mi pomogao nista. mogao sam ja sve to naci bilo gde na internetu..ali ovde mogu da pitam sto mi nije jasno i to u vise postova ako neko zna. ne mogu da se uclanjujem na 10 foruma da bi postavio neko pitanje.
sem toga 90% materijala je na eng, a ima strucnih izraza pa dok nadjem prevod to postane mucenje.
hvala ti u svakom slucaju ;)

shtimerserviser
26.10.2009, 22:29
Bolero Bend. Nisam svirao usnu harmoniku, ali sam kao mladi decko od radoznalosti pokushao da probam kako se svira.Neznam dali si sam mogo da otkrijesh lestvicu,poshto nishta nam nisi ni rekao, ali moguti samo ovo da kazem:da je postavljena dijatonski,dakle na duvanje je C na ivlacenje D i tako redom samo shto pomalo se pomerash. Razlika je kod H tona i on posle A je na uvlacenje, da bi ti opet C od sledece oktave poceo na duvanje.Moze i da te buni shto cujesh tonove u akordima neznam nishta nam nisi rekao koliko si ti sam savladao-razradio.Mozda ovo shto sam ti napisao nije nishta ali ...bar sam onoliko koliko me josh pamet sluzi rekosamti.IZVINI,mozda ovo za tebe nije nishta ali ipak sam se potrudio bar osnovno za skalu.Pozz.

nikolakg
26.10.2009, 22:57
Bolero,ostavicu ti objasnjenje u "vicevima"...;)

BoleroBend
27.10.2009, 00:39
@nikolakg
sad sam video vic..=))
bas sam ti dobro dosao sa ovom temom ;)

@shtimerserviser
super, hteo sam bar nekog da pitam ko se imalo razume..
dakle ako pogledas medju te "rupice,ne znam kako se to zove, na svakoj drugoj ima jedno malo uzvisenje, ne znam sta je to...dakle da li se duva izmedju tih djavola, ili je svaki taj jedan ton zapravo?
i sta je uopste akord na usnoj harmonici?
imam harmonikicu od 12 tonova.
ako sam dobro shvatio na njoj ne mogu da se sviraju molovi, dok durski akordi mogu?
do sad sam naucio 2-3 pesmice cisto na sluh i otprilike gadjam tonove jer sam tek danas poceo da ucim pravilno, medjutim jos ne mogu da pomeram usta ravnomerno po tonovima.
za sad mi je najveci problem ipak da "nespajam" 2 tona tj da ih cisto pogodim.
ja cu polako vezbati sad dok mi nije ispitni rok pa ako nesto bude nejasno ja cu se ovde javljati..
hvala ti na pomoci do sad i za ubuduce ;)

shtimerserviser
27.10.2009, 10:50
Da bolero. Te pregradice su /komore, koje dele ton od tona/. Neznam zashto mislish da morash traziti melodiju ton po ton /jedinacno/ U zavisnosti shirenja / zahvat/ usta, koliko dozvolish protok u te komore, izaciceti i sviranje u tercama t.e.akordcki,neznam dali bash na tvoju moze.PROBAJ,eksperimentiraj, i sam ce da otkrijesh koji model shta ti nudi. Bitno ti je uho -solfedjo, kako i teorija muzike.Pozz

harpier
27.12.2010, 17:50
Bolero, je l' se još uvek interesuješ za 'armoniku? Možda mogu da pomognem, do nekle. :D Krenuo sam.