PDA

Pokaži Full Verziju : PA Workshop-Karakteristike zvucnika


aleksandar72
22.10.2009, 00:30
Osnovne karakteristike zvucnih kutija

Svaka kutija je tako projektirana da moze odredjenu snagu da reproducira, svakako u skaldu elektro-akustike i termo-fizike.Znaci postoji odredjena snaga (koja je zakonom normirana IHF EN61305) koja kutija reproducira uz minimalna izboljicenja.
Svako od proizvodjaca,ovisno koji metod merenja koristi,zadaje specifikaciju zvucnika(kutije)
Sinusna (nominalna)snaga
Kutija dobija sinusni ton sa konstantnom frekfencijom i amplitudu,koji iznosi 1KHz i koji kutija mora da izdrzi najmanje 10min. bez ikakvog ostecenja i promena u kvalitetu sounda.
Muzicka snaga je u vecinu slucajeva i 100% preko sinusne snage,koja i nije tako mjerodavna,posto su to impulsi koji kutija treba da izdrzi max.2sec.,znaci vrlo kratak vremenski interval.Samim time sto je opterecenje krace,ova snaga je veca od sinusne snage.
RMS(Root Mean Square) je terminologija koja se najvise upotrebljava kod kutija i razlikuje se od sinusne snage po tome sto se obuhvata kompletni frekfentni spektar,tj od 20Hz do 20KHz i licno mislim da je najbolji nacin definisanja snage kutija,bar najrealnije.
Suodnos RMS i nominalne snage je odprilike 3:5,sta u praksi znaci da 30W RMS je odprilike 50W sinus.
Zvucnik je najostetliviji deo sitema a ujedno i „karika lanca“ sa najmanju eficijenciju!
Stepen eficijencije je redko preko 1%,posto najveci deo elektricne energije se pretvara u termicku a najmanji deo u akusticnu energiju.
Vrlo vazan parametar kod odabir kutija je i takozvani audio pressure tj “pritisak zvuka” koji je najcesce izrazen u decibelima(dB/m).
Uzme se jako osetljivi mjerni mikrofon(pr DBX RTA-M),postavi se na udaljenost od 1m od zvucnika i napaja se sa 1W.
U praksi maksimalni pritisak(max.SPL)
Uzecu klasicne parametre fullrange kutije: SPL(osteljivost) 98dB/1W/1m i 300W RMS,nesto poput EV SX300.
Maksimalni SPL kod 300W, 10 • log 300/1 = 24,77 dB, znaci +24,77dB tj 122,77 dB SPL.Kutija ima maksimalni pritisak od 122,77dB.
Da napomenem da to vazi samo za udaljenost na 1m od kutije!
Pritisak zvucnika(kutije) opada za ca.6dB na svako dupliranje udaljenosti od kutije!
U praksi:imamo kutiju sa 100dB max SPL,na 2 metra su to 94dB,na 4m 88dB,na 8m 82dB,16m 76dB…..itd.Zato podsetim uvek da je potpuna utopija da 2 basa i 2 satelita ubijaju na 50m(nedavno bila diskusija) ;-)
Treba uvek da pravimo razliku pomedju kvalitet zvuka i jacine zvuka!
Ja ne kazem da sistem od 4 zvucnika se ne cuje na 50 metara,pitanje je sta cuje publika koja je od sistema udaljena ca.50 metara??
Jos jedan bitan faktor je frekfentni opseg zvucnika!
Uzecu za primer dobro poznatu kutiju EV ZX5, Freq.response 52Hz-16KHz(+/-3dB)Sta to znaci u praksi?
Kutija reproducira frekfencije od 52Hz do 16000Hz sa najvecom tolerancijom od +/-3dB.To ne znaci da frekfentni opseg kutije ne ide ispod 50Hz ili iznad 16KHz,vec da navedena tolerancija kod ostalih frekfencija je veca od +/-3dB!
Najveca tolerancija kod ozbiljnih proizvodjaca je +/-10dB.

Ovo je samo pocetak ove vrlo korisne teme, koju predlazem da uz konstruktivnu diskusiju zbogatimo.

Pozdrav

gogspa80
22.10.2009, 00:38
Pritisak zvucnika(kutije) opada za ca.6dB na svako dupliranje udaljenosti od kutije!
U praksi:imamo kutiju sa 100dB max SPL,na 2 metra su to 94dB,na 4m 88dB,na 8m 82dB,16m 76dB…..itd.


mislim da se ovo ne moze generalno reci da je tako, recimo kutija od 200 w u karakteristikama joj pise max spl. 128 recimo, i kutija od 1000 w isto pise 128 max spl, ne bih rekao da se isto gubi sto dalje idemo od kutije, logicno bi bilo da se ona od 200 w vise gubi nego neka jaca kutija...
:) vjerovatno se i to povezuje sa snagom, pa se izracuna koliko se dB gubi na odredjenoj daljini...

tema mi se dosta svidja, i zanimljiva je, svaka cast ;)

Marco7
22.10.2009, 01:49
Postovanje za temu i text ;)

murtson
22.10.2009, 07:05
@aleksandar72
svaka čast za temu ,i općenito za znanje.
hvala lijepo.

grandia
22.10.2009, 11:00
tako je momci, veoma interesantna tema!

zamolio bi kolege koji se dobro razumevaju u ove stvari da napisu i nesto o studijskim monitorima, i ako moze barem malo nesto za kucne studije. ja se bavim muzikom kao hobi, al voleo bi da saznam vise o takvim aktivnim studijskim monitorima za "male pare" :)

male pare mislim u rangu 100 do 300 evra :"> kao sto su:
JBL Control 1/2
Behringer MS40
ALESIS M1
FOSTEX PM04A ...

pozdrav

aleksandar72
22.10.2009, 17:21
Mislim da smo pomesali intenzitet i pritisak zvuka!
To sto ti mislis se odnosi vise na psiho-akustike i kako ljudsko uho reaguje na promenu intenziteta zvuka.

Psihofizika:
10dB-dupla jacina zvuka,20dB cetvorostruka jacina zvuka,30dB-x8.....znaci mi registrujemo duplu jacinu zvuka kod povecanja dB od 10dB!
Fizika(intenzitet zvuka/audio pressure)
Decibel je logaritamska jedinica a ljudsko uho reaguje logaritamski na promenu jacine signala.
Ako je jedan signal duplo jaci od drugog,onda imamo +3dB ili na primeru:
Ako znamo da 100W je isto sto i 100dB onda znamo da 200W je isto sto i 103dB,analogno signal od 97dB predstavlja 50W ili:
10 log10(P2/P1) = 10 log10 2 ≈ 3 dB

Rezime:
20dB faktor 4 psihofizika(muzicki parametar)
20dB faktor 10 pristisak zvuka
20dB faktor 100 intenzitet zvuka
Ili
Duplu snagu registriramo kod 10dB
Dupli pritisak zvuka kod 6dB
Dupli intenzitet zvuka kod 3dB
Ili
3dB je dupli power level
6dB je dupla amplituda zvucnok pritiska
10dB je kod publike dupla jacina(muzicki parametar)
To sto mi slusamo,registrujemo i nas mozak preradjuje nije proporcionalno sa intenzitetom i pritiskom zvuka!

Ako imamo jednu kutiju koja “gruva” sa 100dB,koliko je povecanje u decibelima sa jos jednom kutijom? ;)

harepa50
18.11.2010, 23:21
I od mene jedno veliko hvala i svaka cast za temu koja ce puno da pomogne i licno meni i ostalim forumasima! :)

rale
19.11.2010, 03:35
.......................

[B]Ako imamo jednu kutiju koja “gruva” sa 100dB,koliko je povecanje u decibelima sa jos jednom kutijom? ;)

Ako i ta druga kutija "gruva" sa 100 db, onda je povecanje 10 decibela, ili ukupno 110 db.

albin korg
19.11.2010, 17:20
Tema je vrlo zanimljiva,dobro da se netko i toga sjetio jer nam je od velike koristi.
Pozdrav!!!!

aleksandar72
19.11.2010, 17:38
+10dB bi znacilo desetostruka snaga pojacivaca! (10 x Amp Power)
Udvostrucavanje zvucnog intenziteta imamo kod +3dB
+6dB je udvosstrucavanje amplitude signala

Adiranje intenzitet signala kod 2 kutije dobijamo: 103dB!