PDA

Pokaži Full Verziju : probijanje visokotonaca


srdjan023
05.10.2009, 19:29
hteo sam da pitam da li postoji mogucnost da visokotonci krce kada je struja manja u naponu,dakle,imam art325 a spirit saund kraft ih gura a to mi se dogadja samo kada pevac peva?Kolega mi kaze da je to do miksera jer je slab na struju kada je losa a ja nisam siguran?

makikorg
05.10.2009, 19:47
ej to isto se i meni desava da pevacki mikrofn probije po nekad i isto imam sound craft...izgleda da je do mixera,gledaj da signal ne prelazi 0 ...kad pevac proba mikrofon ti ukljuci onaj PFL i prati da signal ne ide preko 0...

srdjan023
05.10.2009, 19:53
a sta mislis kada bi probao sa korektorom napona,ne verujem da je do zvucnika jer sam ih otpakovao iz kutije nove i otisao da svoram,pa zamisli kako sam se osecao a dao tolke pare u subotu,da poludis

makikorg
05.10.2009, 20:00
ja imam i korektor,ali opet se desava...ja to resavam ovako...smanjim Gain da mi signal ide do 0 a pojacam na siberu malo vise kako bi nadoknadio jacinu... to mi se desava samo na pevacevom mikrofonu... sa druge strane mozda je i do mikrofona...On koristi shure Betu ,a ona nema na bazi potenciometar za volume tako da non-stop salje isti signal... ne verujem da je visokotonac,on bi onda krcao i kad svira neki drugi instrument...kazi mi koji sound craft imas?

srdjan023
05.10.2009, 20:08
SPIRIT,bar tako mu je ima,opak je ali mi se nije desavalo ovo,ma poludeo sam,imam da ga menjam posle deset godina a bio sam prezadovoljan

fable
05.10.2009, 21:39
Pozdrav kolege...Nebih rekao da se to desava zbog malog napona (ali je moguce) a ono sto se zbog njega desava je sledece: Ja imam soundcraft powermate 1200 i imao sam problema sa slabim naponom i desavalo mi se to da kada je napon slab dobijam jak brum (sum) na svim zvucnicima.Posto sam po zanimanju elektronicar znao sam da je problem u naponu i otvorio sam souncrafta i uvideo da je fabricki setovan na napon od 230 v sto je u mestima po kojima obicno sviram cista naucna fantastika. Dobra stvar je to sto postoji tabela i u kojoj je objasnjeno koji most kablici gde treba da se prebace da bi se setovalo na npr. 110v ; 200v ; 220v.
Kasnije sam i na netu pronasao informaciju da su svi powermate soundcrafti fabricki setovani na 230v zbog cega je on i osetljiv na napon.Videcu sutra ako uhvatim vremena da vam uslikam unutrasnjost i okacim objasnjenje kako da ovo (oni koji zele)srede i setuju ga na 220v .

srdjan023
06.10.2009, 12:42
pokusaj bar da mi objasnis jer ne znam sta da radim,ne mogu ovako ici na svirku

Niikkola
06.10.2009, 12:52
Prvi put cujem da postoji Soundcraft Powermate? Ja imam Soundcraft Spirit 600 i nije mi se to desavalo na njemu, moguce da je do struje, mislim da je onda bolje imati neki regulator napona, to bar sada moze jeftino da se nadje, nego otvarati mixsetu i prckati po fabrickim podesavanjima.

Vule
06.10.2009, 13:32
@ Nikkola

Čovek je mislio na POWERSTATION,sigurno se zbunio u pisanju...mislim da je to i tebi jasno,ne znam čemu takvo pitanje?

aleksandar72
06.10.2009, 15:33
Kao sto je kolega Rolandinjos pojasnio, to je Powerstation serija Soundcrafta, a i taj Spirit 600 je upravo Powerstation 600(350,600 i 1200).
Svakako da je kolega fable napravijo nenamernu gresku ali svako zna o kojem mikseru se radi ;)
Najvaznije u celoj prici je sto kolega fable hoce da pomogne svojim dobronamernim savjetom.

@fable
Kolega fable,kao i sto sam znas,mrezni (elektricni)napon nije konstantna vrednost koja nam stoji na raspolaganju od strane distributera elektricne eneregije i neka tolerancija od ca.2-3% je u redu.
Proizvodjaci su predvideli takvu toleranciju i te devijacije moraju da se uzmu u obzir,svakako bez promene u reprodukciji sounda,kako i stabilnost celog sistema.
E tu je Dynacord PM jako stabilan,necu da izadjem sa nekim nestrucnim procentima,ali PM ima jako robustan trafo(ispravljacku jedinicu)
Zato je i 2Ohm ready(PM2)
Powerstation je puno osteljiviji na promenu napona!
E sad mogu razumeti da sam trafo ima izvode za 110/220/240V,ali bas me intersuje jel su tako fleksibilni i imaju izvode za 220/210/200V....
Znaci ne kazem da nema,nego cisto pitam,i me jako interesuje jel to moguce??
Posto bas sa promenom omaze u celom sitemu,bas taj trafo treba da proizvodi enormne kolicine elektricne energije.

Kad imas vremena,postavi nam par slika :)
i hvala na javljanju!

Pozdrav

Niikkola
06.10.2009, 17:02
Ok znaci ja sam pogresio sto sam pitao sta je Soundcraft powermate, izvinjavam se duboko!

taskedallape
06.10.2009, 20:34
Otisla ti zastita na rcf-ove,nosi kod majstora dok ne progores zvucnik,meni se isto to desavalo na rcf Art500,ali bas gruvamo sa njima!To sam promenuo i teraj dalje,ali ja imam dindzu pm-2!pozz

fable
07.10.2009, 16:37
Izvinjavam se na greski koju sam nacinio prilikom pisanja i pomesao powermate sa powerstation-om ali bitno je da se shvatilo o cemu govorim.
Kao sto sam i obecao otvrio sam svog soundcrafta nebi li napravio par fotografija i time pojasnio postupak setovanja napona.Ovaj postupak ce vam sigurno doneti poboljsanje na kvalitetu zvuka i osloboditi vas teglenja dodatnih korektora napona od kojih i nemate neke vajde u ovom slucaju jer kao sto sam vec pisao soundcraft je fabricki setovan na 230v korektori,stabilizatori iliti podizaci napona kao ih vec ko zove stabilisu napon na 220v tako da ce vam opet faliti 10v .Tih 10v meni je stvaralo ogromnu glavobolju jer se nisam mogao otarasiti bruma kojeg je proizvodio efekt procesor ako se nevaram.

@aleksandar72
Trafo je veoma fleksibilan cak toliko da ima izvode na 235v,230v ,220v,120v, 115v, 100v, 95v a evo i slika koje to dokazuju.

aleksandar72
07.10.2009, 16:46
Bravo kolega!
a bravo i Soundcraftu na ovako fleksibilnim napajanjem.
Svaki elektronicar moze da napravi manuelnu korekciju napona bez ikakvih problema.

Hvala jos jednom na slike,ovo ce mnogim kolegama biti od pomoci.

Pozz

fable
07.10.2009, 17:40
Nema na cemu bilo mi je zadovoljstvo da pomognem.

srdjan023
12.10.2009, 13:57
Fable, molim te da malo pojasnis stvari...

Ovde se problem manifestuje tako sto visokotonci probiju kao da pojacalo, ili predpojacalo negde klipuje, ali zapravo nigde ne klipuje, na PFL je sve podeseno kako treba, nigde nista ne ulazi u crveno, sve je dakle po pravilima. Predpojacalo kad zaklipuje manifestuje se takozvanim vrucim signalom, preprzenim, nikako se ne desava ovako nesto, ovo moze samo biti ulaz u pojacalo.

E sad, to se desava samo ponekad kad se vezu 4 zvucnika pa pojacalo radi na 4 Oma, a mnogo redje se dogodi kad su samo dva zvucnika na 8 Oma, ali vrlo retko. Naravno kad su u pitanju RCF Art 300 koje imaju 300 W, ali sada sa Art 325 koje su 400 W taj problem se javlja uvek, pa cak i sa korektorom koji pegla napon na 220 V.

Dakle, nema bruma i suma, zvuk je mnogo losiji u tim situacijama i ne moze se pustiti glas jer visoki odmah probijaju.

E sad, desava se jos jedna stvar, ali za to sam siguran da je slaba struja, vrlo retko sa dve Art 300 na vecoj snazi samo se ukljuci zastita, to jest iskljuci se pojacalo i upali ona crvena lampica, a sa 4 Art 300 to se desava malo cesce i osetljivije je pojacalo na slabbiju struju i pali se ta zastita takodje.

Trudio sam se da te ne zbunim, ali interesuje me zbog cega se ovo pucketanje i probijanje javlja ako to nije do struje, jer ako je struja slaba to ce se manifestovati ukljucivanjem zastite kao sto sam opisao, a i ima logike, jer se odmah ukljuci cim se smanji snaga. Dok ovo probijanje nema veze sa snagom toliko, jer sam mixer pravi taj zvuk, skoro sam nesto snimao i to je uslo u snimak, znaci nije pojacalo koje nema veze sa snimkom, sigurno je mixer, a opet ne znam kakve veze ima mixer sa zvucnicima i omazom pojacala.

Sve u svemu molim te ako mozes da malo pojasnis sta se to dogadja, da napomenem da imamo dva Powerstation 600 i oba se isto ponasaju, tako da je iskljucena mogucnost da uredjaj ne valja.
Dodato:
Samo jos nesto da dodam, skoro smo imali jos dva snagasa pored Powerstation 600 i kako je probijalo na monitorima koji su isli preko njegovog pojacala, tako su probijali i svi ostalo zvucnici na svim drugim snagasima, lici mi na nesto sto se desava u mixeru.
Da li je moguce da mixeru zafali struje u odredjenim momentima, ili zbog toga sto si ti opisao, te plave buxne koja mora sa 7 da se prebaci na 4 da radi na 220 V?!

Pozdrav...

RadeKOKI
12.10.2009, 14:14
Pozdrav, ako ti se desava probijanje samo kod pwvackog mikrofona (kad pevac peva) postoji jedna ne tako mala sitnica tj. ogromna greska svih pevaca u globalu u 99% slucajeva kad god sam pogledao bazu daljinca potenciometar za osetljivost i izlazni signal iz baze uvek kod pevaca stoji na "MAX" i tu se javlja greska jos ako ima i prirodno jaku boju glasa onda nastaje totalni haos dok je tiha svirka sve tece kako treba cim se malo krene "zesce" sa svirkom postaju problemi i glavobolje od silne distorzije, pa krene klasicno "vrtenje" potencio metara po mixeti od gaina do master eq-a. Tako da krenes od pocetka jer ima prejak ulazni signal u sam mixer i nastaje distorzija sto moze da dovede do spaljivanja samog kanala na mixeru ili kutija.

srdjan023
12.10.2009, 15:52
Vidi... Ako krenemo o tome kako 99% muzicara kod nas radi, zavrsicemo sa nekim tezim recima...
Napisah gore lepo, sve je onako kako treba, nista ne pikuje, ne klipuje, sve je namesteno kako treba, svaki kanal se pre pocetka svake svirke proverava na PFL i to o cemu govoris je iskljuceno i u teoriji, a ne u praksi, jer za razliku od 99% muzicara mi poznajemo materiju vrlo dobro, plus sto nemamo daljinske mikrofone. Uostalom, napisah lepo da se to desava povremeno, pa evo upravo trazimo pomoc da utvrdimo koji je razlog, jer je u pitanju elektronika koju ne poznajemo dovoljno.

Distorzija na ulazu predpojacalo ne moze da spali nista, to je samo distorzija, dok ne smeta uhu nije opasna na bilo koji drugi nacin, dok klipovanje na ulazu u pojacalo izaziva razne probleme kod zvucnika, pa i kod samog pojacala. To oko izlaznog signala na bazi ne sve biti problem, sve se regulise na ulazu u kanal, sve zavisi da li je baza na +4 db, ili -10 db.
Dodato:
To o cemu govoris je neznanje muzikanata kod nas i vrtenje nasumicno nekih tamo dugmica da se dobije "mast", "mooda", "sirina" i ostali atributi trazeni iskljucivo od strane domacih umetnika...
Dodato:
[QUOTE=srdjan023;106875]Vidi... Ako krenemo o tome kako 99% muzicara kod nas radi, zavrsicemo sa nekim tezim recima...
Napisah gore lepo, sve je onako kako treba, nista ne pikuje, ne klipuje, sve je namesteno kako treba, svaki kanal se pre pocetka svake svirke proverava na PFL i to o cemu govoris je iskljuceno i u teoriji, a ne u praksi, jer za razliku od 99% muzicara mi poznajemo materiju vrlo dobro, plus sto nemamo daljinske mikrofone. Uostalom, napisah lepo da se to desava povremeno, pa evo upravo trazimo pomoc da utvrdimo koji je razlog, jer je u pitanju elektronika koju ne poznajemo dovoljno.

Distorzija na ulazu predpojacalo ne moze da spali nista, to je samo distorzija, dok ne smeta uhu nije opasna na bilo koji drugi nacin, dok klipovanje na ulazu u pojacalo izaziva razne probleme kod zvucnika, pa i kod samog pojacala. To oko izlaznog signala na bazi ne sve biti problem, sve se regulise na ulazu u kanal, sve zavisi da li je baza na +4 db, ili -10 db.
To o cemu govoris je neznanje muzikanata kod nas i vrtenje nasumicno nekih tamo dugmica da se dobije "mast", "mooda", "sirina" i ostali atributi trazeni iskljucivo od strane domacih umetnika... ;)

fable
13.10.2009, 23:32
Pozdrav kolega...Sto se tice uljucivanja zastite treba da znate da soundcrafti imaju temperaturnu zastitu izlaznih tranzistora, on nisposto nebi smeo da se pregreva i samim tim ukljucuje zastitu dok su na njemu povezane 2 kutije po strani.Moj Vam je savet da ukoliko mozete proverite svoje zvucne kutije na nekom drugom snagasu ili da na soundcrafta probate nakaciti neke druge kutije..takodje bi trebali da proverite kablove i dzeksne bilo da su upitanju spikoni ,kenon-i ili pak banane da neka slucajno nije u kratkom spoju.

Evo sad se setih necega sto se tice probijanja zvucnika i 90% sam siguran da je to problem... pogledajte da Vam na soundcraftu slucajno nije uklucen "Fantom" to je napajanje od +48 volti namenjen za kondezatorske mikrofone(prvo dugme u gornjem desnom uglu).

RadeKOKI
14.10.2009, 00:20
*srdjan023 "Vidi" posto vidim da si ratnicki nastrojen ili raspolozen kako oces, lepo me zaobidjes kao prvo, kao drugo problem ti je u elektronici moze biti da su ti i elektroliti popustili u samom pojacalu od rada, to pojacalo ipak ima godina. Imao sam isto POWERSTATION 600 odavno o tom pojacalu sve najlepse samo glavna zamerka DELAY, a stO se tice poznavanja materije to je individualna stvar ko sta i koliko zna o tom nema potrebe diskutovati samo se moze otici mnogo dalje nego sto bi se inace zavrsila svaka polemika.