PDA

Pokaži Full Verziju : Korg PA80 ili Roland GW8?


nightwalker777
20.09.2009, 23:25
Pozzz ljudi... zanima me dali da prijeđem sa PA80 na GW8..
Znam da je za gw8 izasao novi software i da je dobio neke nove mogucnosti..
Zanima me kakvi su ritmovi na gw8, kakve su harmonike i tamburice na njemu...
hvala unaprijed...
pozzz

drakan
20.09.2009, 23:58
Pa poslušaj malo demo snimke od kolege BOBANA. Tu možeš čuti malo kako radi taj GW8. Mislim da je on na njemu svirao ako se nevaram! Pozdrav!

yamahapassion
21.09.2009, 00:07
Kolega ako ti treba sint za to sto si naveo, onda mislim da bi ipak bilo bolje da ostanes na PA80. Ne znam kakav je ton engine kod rolanda posto stvarno nisam imao priliku da ga sviram, ali mislim da je PA80 bolji iz prostog razloga sto ima sempler. Usemplovati mozes i tamburice i harmonike a takodje i celu ritam sekciju i da ti bude vise nego dovoljno mesta na jednom flashu od 16MB za PA80. Problem je samo naci dobre semplove, ali opet verujem da ovde u download sekciji ima jako zanimljivog materijala. Opet kazem vodim se nekom logikom tih famoznih semplera posto stvarno nikad nisam svirao na GW 8 a vidim da ga je kolega boban stvarno nabudzio onako momacki.

korgijas
21.09.2009, 00:15
Ja imam obe. A da predjes sa PA80 na GW8 ti nebi preporucio. Jer za sada na pa80 odradiš svake svirke pošto imaš svugdje veliki izbor ritmova, dok na GW8 kao što si već saznao tek izašao novi OS s mogučnostima obrade ritmova. Znači treba koji period dok se skupi ritmova svih vrsta za gw8, pa da bi mogao da usporediš te dvije kljave, predpodstavljajući da bi ti gw8 umjesto pa80 radila kao jedini aranžer.
harmonike na gw8 nisu bar meni nešto, na pa80 više mogućnosti imaš oko obrade boja.
tamburice su super za podlogu a slabo za solo/foršpil, možda s novim OS se daju i harmonike i tamburice ljepše dotjeravati, nisam još učitao novi OS na mom gw8 pa i nemogu više o tome.
Radije još zadrži pa80 ako nisi maher oko pravljenje ritmova na još "friškom" OS-u GW8-ice!
moje mišljenje ;)
pozz

Ace
21.09.2009, 00:16
Pred sve Pa80 nije sempler vec moze ucitavati gotove uradjene semplove. A sto se tice dvoboja izmedju ove dve klavijature ja bih uzeo pa80! On je vec dokazao svoju moc!

yamahapassion
21.09.2009, 00:21
Da, zezno sam se. On ima samo u sebi citac semplova, kao i korg TR... Ali to je jedna bitna razlika slozicete se, a i zato postoji awave studio pa ko voli.... ;)

Ace
21.09.2009, 00:26
Hmm jos jedna ispravka u vezi Korg TR. On je sampler jer se moze praviti semplove u njega pa kad uradis na primer te samplove onda idu u korg pa 80 koji samo moze da ucituje

spasoje88
21.09.2009, 00:38
Moj glas je za PA80!!! Kao sto rekose gore...Ta sprava zavrsava posao...A za GW8 nisam siguran da moze da odradi to kao PA80!

yamahapassion
21.09.2009, 00:41
@acekorg: Pa ne bih rekao. Koliko ja znam korg triton TR poseduje samo sample player (u osnovi), a pravi sampler se dobija tek kad se dokupi EXB (expanzion board) za njega. Imao sam priliku da se uverim u to kod jednog kolege koji nije imao to prosirenje pa je morao sve semplove da sredjuje u awave studiu pa onda da ih importuje preko kartice u sint. A takodje znam da to prosirenje nije nimalo jeftino. Tek tritoni u rangu triton extreme ili triton studio u sebi imaju pravi sampler (kao sto ima i PA800). Ispravite me ako gresim...

Ace
21.09.2009, 00:56
Kolega tacno je to za EXB koji se dokupuje i pravi od TRa kompletan sempler ali i bez njega TR ima moznost za 48kHz i 16 bit linear sampling. I moji predlog je da prekinemo debatu okolo TR jer je pitanje bilo za GW8 i Pa80. Moje postovanje i pozdrav od Skopje.

yamahapassion
21.09.2009, 01:32
Naravno kolega, nema svrhe za raspravom a mislim da si i u pravu, posto se nisam potpuno upoznao sa mogucnostima TR-a. Samo bi jos dodao na temu da je GW8 u plusu sto se tice portamenta kojeg kod PA80 nema. Ali ako kolegi treba sint vise za zive instrumente kako on sam i navodi (harmonike, tamburice itd...) onda opet maj glas ide prema PA80

Boban010
21.09.2009, 02:00
Vrlo tesko pitanje ali cu pokusati da ti pomognem da se odlucis.Za korg PA80 ima mnogo materijala i u toj sferi PA80 je zakon a sve ostalo je stvar ukusa i da ne zaboravim ima dosta toga sto jedna klavijatura ima a druga ne.Ako si navikao na zvuk korga velika je sansa da ti se roland ne dopadne,znaci veliku ulogu igra i navika.Pre ovog Updatea za GW8 i ja sam hteo da menjam svoju klavijaturu za PA80 uz doplatu medjutim sada to necu uciniti jer su stvorene mogucnosti da je solidno napakujem.Jos jedan faktor moze da bude odlucujuci a to je cena.Polovan Korg PA80 je skuplji bar za minimum 200 eura ako ne i vise u odnosu na polovan GW8.E sad kad bi znao da ce Roland da nastavi sa razvojem ovakvog tipa klavijature sto je vrlo verovatno ali i rizicno jer ne mozes da budes sto posto siguran....
Dobro se informisi o GW8 da se ne bi posle kajao!!
Namerno nisam hteo da zalazim u detalje jer sam dosta pisao o GW8 na ovom forumu a PA80 imas,pa mozes lepo da sednes i procitas i sam izvuces zakljucak,nadam se,na svoje zadovoljstvo!

Marco7
21.09.2009, 03:07
Eto u zadnjem odgovru imas iskreno misljenje coveka koji poznaje odlicno i GW8 a i Pa80 i bez ikakvih pristrasnosti si dobio iskren odgovor a na tebi je da razmislis ;)

zsimonovic
21.09.2009, 09:52
Na GW8 mi se ne svidja ni bas,ni bubanj,harmonike su uzas,trube tanke,saks nista posebno,malo imas ritmova na raspolaganju za nju.Znam da nije mogao da se edituje ritam masina sto je bila mnogo velika mana,sad ne znam sa novim os.Ne mozes da mesas boje-1 upper.Bolji ti je PA80-vise ritmova,boja,mogu da se mesaju tri boje u desnoj ruci plus na oscilatorima,bolji je picked bas i finger,bolje trube,harmonije,bubanj,prima semplove sto je velika prednost.Bolje je i prakticnije resena PA80 od GW8 za zivu svirku.GW8 je vise solo klavijatura.Bolji ti je PA80 samo da je ocuvan.

svrakan
21.09.2009, 10:02
Uz sve odgovore moram da kazem da ove dve klavijature nisu u istoj klasi,ne pricam iz pristrasnosti prema Korgu,nego po cinjenicama,prema tome suludo je porediti,svirao sam dugo na pa80,a gw8 imam u radnji i jedina bolja stvar na gw 8 nego na pa80 je sama izrada i usb,ostalo je suludo porediti.i setite sa koliko je kostao pa80 kada je izasao,duplo skuplji nego gw8.

Marco7
21.09.2009, 10:34
I jos da dodam da ti GW8 reprodukuje Mp3 format!Slazem se da je Pa80 dosta kompleksniji za zivu svirku jer bas pravi aranzer ali ukusi i zahtevi su razliciti jbg...

Minicevac
21.09.2009, 10:53
Dajem glas Korgu pa 80!Prijatelju to ti je proverena klavijatura sa kojom neces pogresiti...Bila je tema pre par dana da li uzeti GW-8 ili pa 50 pa cak bi i u tom slucaju bolji bio pa 50 ako preferiras zivu svirku...Iskreno GW-8 ne moze ni da se poredi sa pa 80...Naravno ukusi su razliciti i tek kada probas i jednu i drugu znaces koja je razlika i koja ti klavijatura vise odgovara...Kolega yamahapassion Korg pa 80 ima portamento...

zsimonovic
21.09.2009, 10:59
PA80 ima portamento mada nije bas najbolji.Na PA800 je vec druga prica.

grandia
21.09.2009, 11:00
slazem se 100% sta su kolege marco7 i svrakan rekli.

a jedan bravo za boban010 koji je dao iskren odgovor i dobar savet.

sta se tice "materijala" ... kakav materijal? pa necemo valjda da koristimo sve sta su drugi napravili kad ima i mogucnost da sami nesto ucinimo ...!?

ti koji su napravili taj materijal su isto muzicari kao sto smo i mi ...

pozdrav

makso68
21.09.2009, 11:23
Ja,takođe dajem glas za PA 80.Imam GW 8,da se dobro srediti,nije u klasi PA80-ke,ali je bolji od PA 50-ke.Ne slažem se sa jednim od kolega da su ritam mašina,picked i finger bas na Rolandu GW 8 loši,treba biti baš dobro neinformisan o ovom instrumentu,da bi se takvo nešto izjavilo za Rolandov aranžer.Pozdrav!

yamahapassion
21.09.2009, 11:34
Pa ako moze da se napravi nesto da iole lici na portamento na PA80, onda stvarno ne treba da se razmisljas. Najbolje ti je da ostanes pri toj klavijaturi. A ovo sto kolege pricaju za 3 boje na desnoj ruci, to je pun pogodak. Zalim sto toga nema na yamahi. Mnogo mocnije i punije zvuci neka boja kad na raspolaganju imas 3 boje da pomesas.

Minicevac
21.09.2009, 12:19
Mogu tri boje da se pomesaju u okviru jedne performanse i plus mogu boje da se mesaju u samom programu!Znaci jedna boja direktno iz user programa moze da sadrzi dve boje...Takve tri boje u performansi od kojih svaka u sebi sadrzi dve boje od kojih je napravljena(izmesane dve boje i napravljena jedna) daju zbir od 6 boja(3 x 2)...eto jedan od primera sto se tice mesanja boja!

Boban010
21.09.2009, 12:20
Svasta se moze ovde cuti!
Sto se tice boja kod GW8,kao sto je vec receno on ima dosta boja od Fantoma XA,a trenutno je aktuelna jedna tema u kojoj ljudi iznose svoja misljenja i porede kvalitet semplova sa korgovim TR i LE klavijaturama pa se kolege koji to nisu ucinili mogu informisati!
Kad kazem da GW8 i PA80 nisu u klasi ne mislim da je jedna bolja u odnosu na drugu vec mislim na nacin koriscenja ovih klavijatura.To je kao da poredite terensko vozilo sa vozilom koje je za gradsku voznju.Zasto to kazem?
Ponavljam,po mnogo cemu se razlikuju GW8 i PA80(ne samo usb,recimo Dbeam kontroler,Live mastering sekcija,tezina pa na kraju i cena a to moze da bude i odlucujuci faktor,itd. da ne nabrajam) da bi smo jednostavno mogli da kazemo ova ili ona je bolja.
Jos jedna vrlo vazna stvar,PA80 se vise ne proizvodi pa samim tim je proslost dok je GW8 (malo pristrasno receno i sa izvesnim optimizmom) klavijatura koja ima buducnost pred sobom!
Ako si ljubitelj korgovog zvuka sledeci logican korak bi bio PA2x ili makar PA1 ukoliko zelis da sacekas da vidis da li ce se nastaviti sa razvojem PA serije.PA800 je dobra zamisao ali totalni promasaj sto se tice kvaliteta izrade!

svrakan
21.09.2009, 12:31
Iako se pa80 vise ne proizvodi nasao je mesto koje je dosta visoko,gw8 ne znam kakav OS da mu ubace nikada nece moci da zvuci kao dobar pa80,i nikada nece biti laksi i primenjiviji za aranzersku svirku.Sto se Gw8 tice Boban izvlaci iz nje stvarno puno,medjutim posto bukvalno trazi covek savet sta i kako,neka poslusa Bobanov demo ,a posle neka recimo poslusa demo pa80,npr. Rokijev,posto je njegov set i postavljen na download a dobro je namesten,ili pak od Saleta023 pa50,koji isto lepo zvuci pa neka uporedi,ja opet kazem poredjenje je ne primerno,jer nije ista klasa klavijatura,a pre svega kao sto Boban kaze ni godina proizvodnje.Pa80 se ne proiyvodi,a vreme ce pokazati da li ce Gw8 zaziveti.

kreso
21.09.2009, 13:37
Bezveze mi je uopće ova rasprava.
Prije svega, radi se o dva različita svijeta.
prvo, Pa80 je 8 godina stari aranžer s opcijom čitanja samplova. Svojevremeno je bio top aranžer od KORG-a i dokazao se svih ovih godina kao jedan od najizdržljivijih i najzahvalnijih aranžera za svirku uopće. U biti jednom rječju legenda, nakon svih ovih godina, i ne samo zato što ga ja koristim, nego znam još podosta muzičara koji ga sviraju i koji su se nakon muka i peripetija s Pa800 (radi čestih kvarova) vračali na Pa80. Rekli bi neki s konja na magarca. da, Pa800 je u mnogočemu i puno bolji, ali i sami znate da je isforsiran izašao na tržište i da je pun softwarskih i hardwarskih bugova. Ne pljujem ga sad, no naše tržište je prpuno Pa800-tki koje se memorijski kvare i zahebavju svoje vlasnike sve u 16.
S druge strane GW8 je također aranžer workstation, al bez samplera. U biti Roland nikad nije nit napravio, a niti ne namjerava napraviti aranžer s mogučnošću čitanja samplova a kamo li sa semplerom.
Vrlo bitno je napomenuti da GW8 je daleko od TOP ponude Rolandovih aranžera i da po niti jednom segmentu ne može u isti koš s Pa80. Da ga uspoređujete s Pa50/60 ili Pa500 OK, al s Pa80 ne bi išlo. Isto tako, neusporediv je niti s legendarnom Yamahom PSR 9000 Pro, iz mnogo razloga. Znači, kvalitet izrade, tipka, sampling, upgrade hardwara ... sve to ide u prilog starim dobrim ragama tipa Pa80 il PSR 9000 Pro. To što GW8 ima USB, mislim jaka stvar kad je trenutni trend u svijetu računala USB.
Nego da pitam zagovornike Rolanda (samo bez ljutnje molim), Što se na taj famozni GW8 može nadogradit ? Jel može vokoder ? Jel može HDD ili neka jača flash kartica ? Jel može video interface ? Jel može preko sebe primit i ganjat preko svojih izlaznih pojačala drugu kljavu (tj. ima li input ulaze) ?, Dal ima tako kvalitetnu tipku ? Novi software mu je samo zakašnjeli potez programera koji su tek sad ispravili pogrešku što su izdali beta verziju klavijature na tržište.
Ne pljujem sad po Rolandu, samo iznosim fakte koji mu nikako ne idu u prilog. To je low budget aranžer od Rolanda i ništa više. Uporedite ga kako sam reko s Yamaha S500/700, KORG Pa50 il Pa500 s Rolandovim GW7 il E50, s klasom iznad nemojte nikako. Nije vrijedno trošenja tipkovnice ;)

nightwalker777
21.09.2009, 14:11
E kao prvo hvala vam svima na odgovorima, puno ste mi pomogli. evo bas sam preslusao Bobanove snimke, i zadovololjan sam s time kako je sredio gw8.
Ali ja ipak ostajem na PA80. Ja sam zadovoljan s njime, i mislim da nebi bilo pametno da ga sad dam za gw8. Gw8 sam htio zato sto je to ipak novija klavijatura, sto cita mp3, i sto ima USB.
Ali to mi i nije toliko vazno. PA80 cita samplove i to mi je isto jako bitno.
Kada Roland izbaci nesto sto ce citati samplove onda cemo razmisljati o njemu.
Gw8 moze posluziti kao odlicna solo klavijatura, i mislim da bi ipak mozda uzeo gw8 nego TR.
HVALA!
pozzzzzzzz

zsimonovic
21.09.2009, 14:21
I dalje stojim iza toga da je na GW8 los picked bas i fingered nije nista posebno-probao sam,cuo sam,lud nisam a ni gluv.Nisam pristrasan ni prema jednoj klavijaturi vec realan.XP30 ima lep Fingered.Pre bih kupio XP30 i ritam masinu nego GW8.To je sa nekog mog aspekta.

grandia
21.09.2009, 14:45
e pa sad izgleda stiglo vreme da se klave mere koja ima bolji picked bas ... ?!

a ko ce da ti da material za ritam masinu?

ovo vec(opet) ide u pogresan pravac i ako su dosta kolege pokusali to da sprece:(

okrad
21.09.2009, 15:14
evo ja sam prodao svoj pa80 i kupio GW8 i mogu reci da mi puno bolje radi sto se tice zvukova nego pa80,a ritam nije los da se slozit,dok na pa80 sto se tice svega je brzi za rukovanje i jednostavniji,ali gw8 radi puno safnije nego korg pa80 ,korg je nekako grub,u tome se osjeti razlika,mada su mi dobri jedan i drugi,al eto volim probati sve.pozz.

Boban010
21.09.2009, 17:49
Veoma mi je drago zbog odluke kolege nightwalker777 a takodje mi je drago i zbog odluke kolege okrad.
Imao bi samo da kazem da svi koji imaju slicne dileme nikada ne treba da slusaju one koji govore "kupi ovu,ova je bolja,moj glas za ovu itd" vec da razmisljaju svojom glavom, saslusaju argumente,preslusaju snimke,dobro prouce uputstva datih klavijatura,sagledaju njihove mogucnosti pa tek na osnovu toga da izvedu zakljucke.
Zao mi je ako sam ja izazvao ovako ostre reakcije i revolt ljubitelja Korga a bas sam se trudio da do toge ne dodje.
Mislim da nema vise svrhe raspravljati na ovu temu jer su kolege dosle do odgovora koji su trazili!

makso68
21.09.2009, 20:11
I dalje stojim iza toga da je na GW8 los picked bas i fingered nije nista posebno-probao sam,cuo sam,lud nisam a ni gluv.Nisam pristrasan ni prema jednoj klavijaturi vec realan.XP30 ima lep Fingered.Pre bih kupio XP30 i ritam masinu nego GW8.To je sa nekog mog aspekta.Kolega,niko nije rekao da si gluv,ali je očito da si neinformisan o Rolandu GW 8.Vjerovatno si probao fabričke boje,koje si naveo,ali ni na PA 800,te iste,nisu bolje dok se ne srede.Dakle u GW 8 style kreatoru postoje i ekvilajzeri za bas gitare,corus,compresor,pa kad se to odradi,onda zvuči.Ja sam inače ljubitelj Yamaha-aranžera(imam PSR 3000) i GW 8 koristim kao solo klavijaturu,ali sam sredio i ritmove,koji mnogo dobro izlaze na razglas.Ali već sam rekao preporuku : PA 80 je viša klasa od GW 8,samim tim sam i glasao za PA 80-ku.