PDA

Pokaži Full Verziju : Problem sa mixerom i zvucnim kutijama! Help!


bseslja2
18.09.2009, 12:40
Postovane kolege, imam pitanje vezano za mixer i zvucne kutije. Imam Carwin Vega kutije cjeli sistem. Koristimo za monitore zvucne kuije PROEL, 1,3" horna, 12", snage 300/600W. U gornjim kutijama se nalaze 2x12", velika horna i mala horna, snaga gornje kutije 750/1500W, bas je 1x15" snaga 500/1000W, kolega iz benda ima mixer Dynacord PSX 1650 je oznaka, ima 2x400W slave i 50W za monitore u sebi, dakle snagator. Naravno, tu je i koretkor napona, koji je samo za mixer. To sve spajamo full range. Imam skretnicu i pojacala koje moj kolega veli da nema potrebe spajat, da se ne osjeti razlika u snazi (a jedno pojacalo je snage 2x1000W, 2 komada ih imam).Vec sam nekoliko puta dao na remont zvucne kutije, dao sredit skretnicu u njima, i dalje crkavaju, ima zastite u njima i zarulje, a opet rikavanju. Po tome, sviram stalno za popravke, a to nema smisla.
Veli mi majstor da je problem u mixeru?! Jedan kolega mi je savjetovao da se pod HITNO rjesimo tog mixera, da taj mixer unistava zvucnike!?

Zar je to moguce?

Imali kakva druga solucija, posto moj kolega veli da nikad prije nije imao problema sa tim, a isti sistem. A zadnjih par mjeseci poceo mu se efekt na njemu blesirat i cudni sumovi su se culi na kutijama...

Molim vas za savjet...

aleksandar72
18.09.2009, 14:35
Jedan od problema moze da bude i Dynacord!
Ne zbog toga sto je pokvaren,vec sto ce uskoro u "penziji" :)
Elektroliti tok Dynacorda,ako su jos originalni,rade najvaise sa 50-60% kapaciteta.Prvo sto bi trebalo da uradis je da proveris elektrolite i plocicu za napajanje sa ispravljacem.Svakako kod nekoga ko se razume u elektroniku!
Kad vec proverava elektrolite i napajanje,nek ocisti kompletnu elektroniku.
U pravo si,PSX1250 daje ca.400W RMS,ali tokom godina izgubijo je na snagu,tako da ne verujem da momentalno daje vise od ca.250-300W sa klir faktorom od 0,01%.
U vecinom slucajeva dodje do kvar kutija od slabog pojacala!
Ako sam dobro razumeo,kacis 1250W RMS(Kutije) na dynacord koji radi na "bajpas" :)
Stvarno ne razumem,imate snagatore a mucite se sa power mikserom??
Koristite bar snagatore za baseve a full range neka ide opet preko Dynacorda.
Jel se isti problem javlja kad koristis samo mikser Dynacorda a ostalo kacis preko slejva?
Jel si probao??

Pozz

bseslja2
18.09.2009, 22:37
Jesam. Ista stvar. Probao sam i druge kutije, samo sam covjeku stetu nanio i platio popravak iz svog dzepa. Pojacala su stara godinu dana, a svirala 4x na gazi. Imam svatove za svirat, ako se isto dogodi, neznam sta cu napravit. Samo me udara po dzepu, a treba djete jesti.

zox2003
18.09.2009, 23:55
Tesko je dijagnosticirati takvu vrstu "kvara" ovako preko neta.Ali moja preporuka ti je da nadjes nekog dobrog audio tehnicara.Ovo sto cu opisati nije jednostavno za detektovati.
Po onome kako si opisao ,taj tzv. tajnoviti kvar bi vrlo lako mogao biti posledica pojave 'oscilovanja' u pojacalu /pretpojacalu ili bilo kojem drugom pojacivackom bloku..Odatle bi mogao da krene problem sa kvarom na skretnici i pojava "cudnih sumova".Kvar se detektuje koristeci osciloskop i po mogucnosti "laznog opterecenja" za pojacalo (dummy load- 4 ili 8 ohma) koje ti zamenjuje zvucnike u fazi popravke.Takodjer je preporucljivo imati i signal generator jer se neka oscilovanja pojavljuju na odredjenoj izlaznoj snazi dok ih pri malim snagama nema.
Razlog mi mogao da bude starost uredjaja i komponenata u njemu.Sa vremenom komponente stare i dolazi do promene njihovih vrednosti i karakteristika (kondenzatori, aktivne komponente,...).Koristenjem navedenih uredjaja za popravku je moguce detektovati i pratiti tzv. path (put) i source (izvor) oscilacija.Moze da bude veoma zahtevan projekat i da popravke potraje malo duze.

Pozdrav

bseslja2
20.09.2009, 13:07
Majstore, daj mi objasni jednostavnije.
Dodato:
Za sad je otriven kvar na skretnica u kutiji. Nisu rezevi napravljeni kako treba, a mixer jest i dalje problem. Vidjet cemo dalje kad se sredi mixer kako ce se to talje ponasat. Zahvaljujem svima na savjetima.
:)

bseslja2
26.10.2009, 14:30
da li netko zna dobrog majstora za sredit skretnice u kutijama i da sredi mixer? horne i dalje gore