PDA

Pokaži Full Verziju : Rizo Hamidovic - Ostavljas me samog


Stefinho
31.07.2009, 23:22
Moze li mi neko napisati akorde ove pesme, nije bitno iz kog tonaliteta...hvala unapred :)))

Beethoven
01.08.2009, 01:06
a-G-F-d-E ti je cela pesma sa tu i tamo promenjenim redosledom...

Inace,napisao sam ti je iz E-dura...:)

Pozzz

Stefinho
01.08.2009, 01:21
Hvala druze! :)

Enes-am21
02.08.2009, 16:14
to nije durska pjesma nego molska, sve je ovo ok, ali samo umjesto E-dura ubaci e-moll...

Beethoven
10.08.2009, 01:21
Kako nije durska? Ajd mi obrazlozi,molim te...

BoleroBend
10.08.2009, 01:36
pa molska je brate.

ERKOOO
10.08.2009, 01:54
Sviraj je ti u duru pa vidi hoce li moci na sta liciti,a prvo neces je moci odsvirati u duru! :D

Beethoven
10.08.2009, 12:46
Ma slazem se sa vama,mozda sam pogresio al mi obrazlozite...

Napisite akorde kako treba.
Dodato:
O,Boze me oprosti al sam izlupo....


U pravu ste,izvinjavam se,pisao nabrzinu i uopste nisam razmisljao...

Ja je konkretno pevam iz c molla,bariton sam i to ko vrata...Za normalnog,tenora npr,neka bude i d moll...

Pa onda je:

d-C-B-g-A...

A pesma je iz d-molla...

Opet izvinjenje svima,jbg,ocu da pomognem,nema se vremena,zurim i eto...

Pozzz

BoleroBend
10.08.2009, 13:15
evo ja ovako sviram

D-----------Gm
Tesko je kad nekog volis
C-----------F
a sa njime ne govoris
-----Eb
bice i to jednog dana
---Cm----------Dm
kad ce ona doci sama

Enes-am21
10.08.2009, 15:26
evo akorada iz originalne intonacije, znaci iz g molla.

g------------c--------------F7---B-----As
Tesko je kad nekog volis a sa njime ne govoris
As------f------g---------------As-f---g
bice i to jednog dana kad ce ona doci sama

g-----------c---------------------B
Ostavljas me samog da patim svaki dan
B----------As--f---------g
drugog ljubis ti ne volis me znam

ovaj akord F7 nije u originalu, ali dodje tu kao kec na desetku, i mislim da ga svi koriste... :D

Beethoven
10.08.2009, 15:50
BoleroBand

To moze biti samo zenski tonalitet,muski nikako...

Enes-am21

Akordi su ok ali pesma nije iz g-molla vec iz c-molla.
Ovako kao sto si napisao,znaci da je pesma iz c-molla.

Pozz

skoricnik
10.08.2009, 15:56
Enes je dobro napisao akorde i to jeste G-moll. A to sto takt pocinje sa C-mollom ne znaci da je pesma iz C-molla.

Enes-am21
10.08.2009, 16:04
:">:">

BoleroBend
10.08.2009, 19:39
BoleroBand
To moze biti samo zenski tonalitet,muski nikako...

sta bre muski zenski???
..svasta..
pa ti si rekao da je iz Dmola, sta sad?
i ja ti napisao kako sviram iz Dmola

skoricnik
10.08.2009, 19:48
@BoleroBend

Druze, nema potrebe za nervozom i besom.

Kolega Beethoven je rekao da je D-moll zenski tonalitet, i to je u pravu (C-moll i D-moll). Ti si napisao da sviras iz D-molla i to tebi odgovara, znaci pevas iz zenskog tonaliteta. Da pevas iz muskog tonaliteta, pevao bi iz G-molla ili A-molla.

Pozdrav

BoleroBend
10.08.2009, 19:56
..kao prvo ljudi ja uopste ne radim ovu pesmu, stara je ima vise od 2-3 god...a jos manje pevam
@skoricnik jos sii mladjan pa ne uzimam za gresku..ne postoje muski i zenski tonaliteti, to morate znati. ja sam se na pocetku moje karijerice na ovom forumu obrukao rekavsi takvu glupost.;) posle sam naucio od nekih koji su to znali
dal serif konjevic i oliver dragojevic pevaju zenske tonalite. :) a kako zorica peva avlije da ne navodim :-O

pesma se radi u zavisnosti od raspona, ako je mali raspon a nizak mozes raditi u "muskom" G.
a ako imas Ton Bb probaj ga pevati u gmolu.

skoricnik
10.08.2009, 20:09
U pravu si sve to, ali ja sam za one tonalitete rekao kako se to govori kod nas u svetu muzike. Teoretski - TO NE POSTOJI. To su nasi balkanski muzicari - tezgarosi prekrstili u muske i zenske tonalitete pa danas 90% muzicara koristi te izraze.

svirko
10.08.2009, 23:00
Oprosti moj mladi prijatelju,

al ja sam evo već 30 i više godina u muzičkom svijetu, pa isto nisam čuo da postoje ženski tonaliteti ili muški.
Ako već i postoje, onda ste zaboravili i na djećje, jel i djeca imaju svoje neke pjesme.
A što kaže kolega BoleroBand, sve ovisi o rasponu glasa.
I ženskih pjesama, i muških, ima iz svih tonaliteta

Burli
10.08.2009, 23:16
[quote=BoleroBend;97371]..kao prvo ljudi ja uopste ne radim ovu pesmu, stara je ima vise od 2-3 god...quote]

Druže preslušaj malo diskografiju Riza Hamidovića pa ćeš vidjeti da je ova pjesma malo više starija a da ritam nije rumba by Dženan...;)

BoleroBend
10.08.2009, 23:20
@burli
pa lepo sam rekao da je starija od 2-3 god :p
salim se..e moram priznati da ovo nisam znao..

Sejox
11.08.2009, 00:11
Ova pjesma Rize Hamidovica je "dobro starija" od 2-3 godine.
U stvari,ona je sa albuma iz 1990.godine-"Samo sam jednom volio" i to
je mislim njegov najbolji album sa folk pjesmama.


A malo zabune je mozda bilo i u postavljanju harmonije-ovo veliko
slovo "D" bi trebalo da znaci da pjesma ide iz D dura.Greska u pisanju....


evo ja ovako sviram

D-----------Gm
Tesko je kad nekog volis
C-----------F
a sa njime ne govoris

A ovi izrazi "muski ili zenski tonalitet" se mozda negdje i koristi,ali nema veze sa stvarnscu.Sve je do vokalnih mogucnosti pjevaca/ice i same pjesme.

Pozdrav,

milanceshow
11.08.2009, 00:34
I Sejo i Burli su upravu.....
Pesma je mnogo starija.......inace sviram originalnu verziju....
Doslo je do malog prepiranja oko harmonija jer pesma pocinje u duru,a posle se vraca u mol....

Beethoven
11.08.2009, 01:19
Da sam znao da ce ovoliko daleko otici,ne bi ni pisao...

Pesmu "Ostavljas me samog" ja pevam iz c-molla.Kad bi svirao PEVACU,svirao bi mu iz c-moll ili d-moll ili e-moll-a (normalno i cis-moll-a,dis-moll-a).I to ja zovem muskim tonalitetom ali samo za tu pesmu.Kad bi pratio pevacicu,svirao bi joj ovu istu pesmu iz g-molla,a-moll-a...Mislim da je sad jasno.Naravno da se tonaliteti ne dele na muske i zenske ali jedna pesma moze biti u zargonu receno "muski" ili "zenski" tonalitet te pesme.

A neko je pomenuo da to sto pesma pocinje akordom c-molla ne znaci da je iz c-molla...Tacno,potpuno.Konkretno ova pesma pocinje akordom G-dura (u mom slucaju).

G c
Ostavljas me samog....

A pesma je iz c-molla odnosno u "c-mollu".

Kome nije jasno,objasnicu mu ali tek kad on meni objasni zasto smatra da nije tako,i hocu dokaze.

Ajmo,drugari,ko misli da je g-moll neka dokaze,ko smatra da je c-moll neka takodje da svoje misljenje...

Mozda neko misli i da je G-dur...I to pozdravljam samo da da argumente.

I,naravno,bez svadje i prepirke,na kraju ce mnogi imati velike koristi od ove polemike.Narocito neki koji su ubedjeni da pesmu "Jovano,Jovanke" sviraju iz E-dura.

Pozdrav.

skoricnik
11.08.2009, 01:21
Da, tako je, u zargonu se za tonalitete kaze kao da su muski i zenski a ustvari to ne postoji, kao sto sam i napisao. A isto tako ce se i varati oni koji misle da je "Luckasta si ti" A-dur :)

Pozz

BoleroBend
11.08.2009, 13:03
=)) vi ste kraljevi..ovo se pretvori u casove muzike
-vrlo je jednostavno, pesma je molska i (u vasem slucaju) je Gmol.
-dakle nebitno je sto ona pocinje uvodnim akordom G, i sledecim Cmol..moze pocinjati i sa CICmol-om.
-njoj se osnovica nalazi u Gmolu i svira se u skali Gmol-a. (a sticajem okolnosti u sklopu Gmola je i Cmol pa i G kao prelazni akord,)
da je iz Cmola u opticaju bi bili drugi akordi.
-a iz istog principa "luckasta si ti",je molska pesma, verovali ili ne.
-jovano jovanke, takodje, molska pesma u orijentalu.
-dakle ako je skala u kojoj se svira durska i pemsa ne moze biti drugacija i obrnuto.
Dodato:
evo nasao sam nestosto vam moze pomoci oko nejasnoca http://www.yu-midi.com/forum/index.php?area=vbcmsarea_content&contentid=13

Beethoven
11.08.2009, 13:18
Link sam pogledao da ne ispadne necu...

A ako smatras da je g-moll,objasni mi pojavu tona As.Ton As u g-mollu ne postoji.

As
Na deo "drugog ljubis ti"...

Ako se ne varam tu je As-dur a i vokal peva ton as.Objasni mi molim te pojavu tog tona i tog akorda i kakve on ima veze sa g-mollom.

Pozdrav.

P.S.Iskoristi i ovaj tekst koji si postavio,ovu skolu lestvica.Tamo potrazi.

P.S. Pesma 'luckasta si ti" je cist B-dur.:)

A ostalo necu da ti sad objasnjavam nego korak po korak.c-moll u toj prici nije "prelazni akord" vec subdominanta koja je sa osnovnim (tonikom) i dominantom (u ovom slucaju G-dur!!!!!) cini osnovni stupanj.

Svako ko nije ucio muziku u skoli moze biti odlican muzicar,to nikad nisam osporavao,ali nikad ne treba da ulazi u polemiku sa ljudima koji su muziku izucavali.Nije to tako prosta nauka kao sto se nekima cini.

Millan
11.08.2009, 13:25
Samo da se nadovezem u vezi pesme Luckasta si ti... Tema vec postoji i pricano je o tome, a i objasnjeno...B-)
http://www.yu-midi.com/forum/showthread.php?t=5290

BoleroBend
11.08.2009, 13:43
video sam da sam napisao da su c i g prelazni, mislio sam samo na g, i pogresno sam napisao,a ti se bas za to uvatio iako vidis sta sam hteo. izvinjavam se.
ne mogu dalje da pricam o ovome jer cemo dobiti kazne jer ovo nema veze sa temom, na casove sam isao privatno kao i 95% njih, naucio sam dosta al ipak ne bi onda zalazio u raspravu s nekim ko ima visu muzicku

ja priznajem da ne mogu da skontam ako ti je tu uvod G,c, kako je to c skala.
ako ti kazes da je to Cmol onda je Cmol.neka bude
voleo bi da cujem jos neko misljenje.

zeljko
11.08.2009, 14:12
Bethoven je ja mislim u mpravu i ja tu pjesmu Luckasta si ti sviram u B duru i mislim da je durska pjesma,sam forspil te pjesme pocinje u Bduru,naravno ima tu i molova ali ipak ja koliko se razumem mislim da je pjesma durska.pozdrav

Sejox
11.08.2009, 14:50
@Millan je postavio link za temu,na kojoj se vec raspravljalo na "yu-midi" nacin
o harmoniji ove pjesme-"Luckasta si ti".
E sad jedino,ako hocete da utvrdite gradivo i ponovo izdiskutujete.;)
Nemam nista protiv....mada,mozda je to sve "Sizifov posao".

Pozdrav,

spasoje88
11.08.2009, 14:56
Mislim da ne bi sad trebalo da zalazimo u ostale pesme(luckasta si ti).... U naslovu teme lepo pise "Akordi za pesmu Ostavljas me samog"! Mislim da je sad naj manje bitno to da li je durska, molska, iz C ili G! Covek da je hteo objasnjenje oko utvrdjivanja tonaliteta on bi pitao.... Ovako: forspil Gmol, Cmol (pa ovde malo ubacim Fmol) :), B, As(ili ti Gis), Fmol,Gmol!!! Posle dalje ti je sve slicno!!! pozzz

Enes-am21
11.08.2009, 17:42
Link sam pogledao da ne ispadne necu...

A ako smatras da je g-moll,objasni mi pojavu tona As.Ton As u g-mollu ne postoji.

As
Na deo "drugog ljubis ti"...

Ako se ne varam tu je As-dur a i vokal peva ton as.Objasni mi molim te pojavu tog tona i tog akorda i kakve on ima veze sa g-mollom.

Pozdrav.

P.S.Iskoristi i ovaj tekst koji si postavio,ovu skolu lestvica.Tamo potrazi.

P.S. Pesma 'luckasta si ti" je cist B-dur.:)

A ostalo necu da ti sad objasnjavam nego korak po korak.c-moll u toj prici nije "prelazni akord" vec subdominanta koja je sa osnovnim (tonikom) i dominantom (u ovom slucaju G-dur!!!!!) cini osnovni stupanj.


da se ti nisi malo zbunio decko??? kazes, c-moll subdominanta a Gdur dominanta???to je neki nepostojeci tonalitet... sto se tice tona As u g-mollu, jesil ti ikad cuo za FRIGIJSKI MODUS??? znaci, mozemo smatrat da ova pjesma nije u g-mollu nego u g-frigijskom... za one koji ne znaju, frigijski modus je jedan od cetiri modusa, a MODUSI su starocrkvene ljestvice od kojih su nastali dansnji dur i mol... frigijski modus ima raspored tonova kao mol sa snizenim II stupnjem, odnosno tonom. znaci g frigijski glasi: g-as-b-c-d-es-f-g... ako treba o modusima, tj. ako vec nema nijedna tema o tome, recite, napravit cemo je, da ljudi ne misle da postoje samo durska i molske skale...

Vule
11.08.2009, 17:59
E ajmo sada lepo da se vratimo na temu,napišemo akorde i završimo priču a o teoriji muzike,skalama i ostalom možemo otvoriti novu temu i na njoj lepo sve to razradjivati...isto važi i za pesmu "luckasta si ti"...hvala


@ Enes

Više puta ti je skrenuta pažnja na način na koji se obraćaš ostalim kolegama,i sad bih te zamolio da preskočiš to "dečko" itd...budimo kolegijalni i obraćajmo se jedni drugima sa dužnim poštovanjem...hvala

Enes-am21
11.08.2009, 19:39
to "decko" nije nikakva uvreda nego moja uzrecica kojom ne mislim nista lose... al eto, izgleda da kako god ja da pisem nekima ne valja.. nema veze... hvala na upozorenju...

Beethoven
11.08.2009, 20:54
Slazem se da se ovde zaustavimo.I tacno je,tema su akordi ove pesme...Ali,mislim da prica o tonalitetu iste pesme nije skretanje sa teme.

@Enes

Jesam se zbunio ali je ispao lapsus a ne svesna greska(i ja se ubunio od silne rasprave :):

"A ostalo necu da ti sad objasnjavam nego korak po korak.c-moll u toj prici nije "prelazni akord" vec subdominanta koja je sa osnovnim (tonikom) i dominantom (u ovom slucaju G-dur!!!!!) cini osnovni stupanj."

He,he...Da,sve je ok samo sto umesto c-moll treba da pise f-moll.f-moll je subdominanta osnovnog c-molla a G-dur dominanta.I vidi se da je lapsus ali ja za...ebo...;)

A sto se tice modusa ista je stvar kao sa azbukom pre Vuka.Laksa je ova a on je bas za to i zasluzan.Dur i moll je spas,modusi su ostali u proslosti.I frigijski nije jedan od cetiri modusa vec od 7.Ali to je druga prica.Tonove koje si napisao su cisti tonovi jednog c-molla (HARMONSKOG).E,o tome ja pricam...Bas je dobar primer tvoj post za ovu raspravu.Bez obzira odakle krenuo,ako sadrzi tonove odredjene lestvice,u tom tonalitetu se i nalazi.Razumeo? A ovo ne zna 80% jakih muzicara,to mi veruj.I kad bi koristili tercu u sviranju ili na vokoderu,upalili bi g-moll ili nesto slicno.Kad budu pevali ton f,vokoder kao gornju tercu peva ton "a" a ti sviras akord As...:) Zbog nekih slicnih rasprava sam se ja iz njih povuko jer su ljudi kojima sam hteo da objasnim a slobodno mogu da kazem i otvorim oci,smatrali da bolje znaju(pominjali ko i ti,moduse,pa neki "balkanski molll" i sta ja znam vec...Meni bilo smesno.

Ocekujem ljude koji su razumeli sta pricam i konacno im je jasno,da se zahvale...:)

Ostali,mogu da tvrde suprotno kolko hoce...Ja znam za sebe ali nemam taj problem da necu da pomognem.

A sto se tice moderatora,temu mogu slobodno zatvoriti.Decku smo pomogli,on vec uveliko prasi pesmu po nastupima.:)Za edukaciju,zna se gde treba ici...

Pozdrav.

svirko
11.08.2009, 21:51
I da znate da tema i ide u LOCK!!!