PDA

Pokaži Full Verziju : Sviranje Tercee!


DAKi-BALJA
30.07.2009, 15:40
Poz svima!

Jer moze neko da mi objasni kako mogu da sviram tercu!

Naprimer kad svira neko iz DMOLa .. - Forpil od Perice Jovanovica -

PRIM: F E D CIS D B A - A F E D C - C C H C E G C H B A G B A- itd

znacii to su ti harmonijee c dur d7 dur gmol itd ..

i kako se svira tercu .. na taj forspil ..

moze neko da mi napise terce od svakok tona iz dmola ..

naprimer C - ? CIS - ? D - ? ES - ? E - ? F - ? FIS - ? G - ?

AS - ? A-? B-? H-? C-?


HVALA SVIMAA


Izvinite za te glupe pitanja ..jer ja sam nov u taj business i sviram tek 1 godinu..
:happy:


POZ SVIMA

Dell
30.07.2009, 18:08
prijatelju, tesko ti je tako napisati terce, evo ja sam prosviravao ovo sto si ti pisao, ali ja nisam mogao odrediti, ja predpostavljam da je terca uvise, ali bolje da postavis snimak od tog forspila, pa ce biti lakse odrediti ;)

E.R.O
30.07.2009, 22:56
DAKI u d molu ti se nalaze tonovi D,E,F,G,A,B,C,D
eventualno moze biti i Cis, a vidim u tom forspilu se i nalazi tada je to ljestvica harmonijskog D-mola.
Terce mogu biti velike i male. Velika terca ti je npr. od C do E
Mala je npr. od D do F.
e sad u D harmonijskom molu, terce bi ti bile pocevsi od tona D:
D-F (mala terca)
E-G (mala)
F-A (velika)
G-B (mala)
A-C (mala) ili A-Cis (velika)
B-Cis (mala) ili B-D (velika)
Nadam se da sam bio dovoljno jasan;)

milanceshow
30.07.2009, 23:17
Terce ti zavise od harmonije....

DAKi-BALJA
04.08.2009, 23:56
Zdravoo Ljudii!

Nasoo sam jedan Clip gde svira Miki Cortan sa Tercuu ..!

Prvo Svira na Adur Tercu (Tu imam vec reko mi jedan decko tonovi da napravim Primer: C-E idt)

Posle Svira na Dmol Tercu koju probam da napravim a stalno mi smeta neke tonovi

Ako neko moze da mi pise tercee od sve tonovi i DMOLA!

C , Cis , D, ES, E , F , FIS , G, AS, A , B , H , C

Ako moze nekoo da mi napisee hvalaa svimaaa poz od menee

CAOOOOOO

TomyCroSound
05.08.2009, 00:20
pa taj ton koji ti smeta pomjeri transpose terce za jedan... mslm, sve ovisi kako praviš terce i na kojoj klav. Ne znam o kojoj ti pjesmi pričaš al moguće da će ti u jednom dijelu forsp. odgovarat terca A-C, a u drugom dijelu će to bit A-CIS, sve ovisi o harmoniji... Ja inače ne pravim tercu za SVE tonove pa nemam pojma jel to uopće izvedivo i šta uopće dobiješ s tim...

DAKi-BALJA
05.08.2009, 00:35
EVO GA LINK ZABORAVIO SAM DA GA NAPISEM!!

http://www.youtube.com/watch?v=Km0A8s0utzg&feature=rec-HM-fresh+div


Znam ja kako se napraviti terce!!!

samo mi trebaju sad tonovi od svakog od c do h .

POZ SVIMAAA
:)

siemensserbia87
05.08.2009, 00:41
Nevidim i necujem nigde kako Cortan svira tercu nekome???
Harmonikas lupa neke akorde a terce nigde...skroz nejasno to tvoje...

DAKi-BALJA
05.08.2009, 00:49
Kako ne Cujes da je ukljucio TERCU.

Svira prim normalnoo ali svuci kao da sviraju dve Klavijaturu !!

JBG ja cujem tu tercu od cortana nadam se da i vi cujete to

zeljko
05.08.2009, 01:09
hehhe buraz i ja se sa tim mucim zanima me kako to funkcionise ali nikako da skuzim na ovom mom modulu ili mozda i nemoze tako nesto,mislim na terce da se prave na ovom mom ketronu.Pozdrav

Dell
05.08.2009, 01:16
nema sta da se nadas, ukljucena je terca naravno :D to je on posebnu boju napravio za odredjeni tonalitet

DAKi-BALJA
05.08.2009, 02:28
CAO!

ma buraz znam jaa kako se napravi ta terca od cortana!

potrebna ti njegova organa(koju stalno potrebljava) i stavis ka na chord !!

to je to

naramno za dx11 .. =))

A meni je potrebnee note naprimer C-E itd

jer moze neko da mi napise te stvari od C do H i crne dirke !!

POZ

E.R.O
05.08.2009, 21:12
ima li iko da jednostavno odsvira terce, ili za to moras imat savrsenu tehniku
Mislim naravno na neke teze i brze stvari za odsvirati

grandia
05.08.2009, 21:24
cortanove terce?

buraz daki, ne secam se da je cortan izmislio terce?

te terce koje si slusao ima svaki pocetnik u becu koji svira na dx11 ...

DAKi-BALJA
05.08.2009, 22:59
Pa buraz znam ja da nije to Cortan izmislio!

Ali on mije idol i zato sam njegov clip uzeo da znaju ljudi nasta mislim!

Nema veze!

POZ :p

roki1903
15.10.2010, 13:15
Hehe,za sve one koje imaju problem sa time da odrede terce to ide ovako: Ispisete sve tonove neke lestvice a onda samo od tog tona od kog hocete da napravite tercu preskocite jedan ton navise ili nanize. Recimo C-D-E-F-G-A-H-C je Cdur pa ako uzmemo tercu za recimo G onda preskocimo A ton posle G i dobijemo G-H ili unazad preskocimo F i dobijemo G-E. A od broja polutonova izmedju njih zavisi da li ce se se zvati mala ili velika terca. Nadam se da sam nekom pomogao.

hadzidinic
26.10.2010, 12:51
ovo sto neki pisu je cista glupost... terce ne zavise od boje na kojoj se sviraju... Sve zavisi od tonaliteta u kom se svira... npr A-dur.. A dur ima povisilice Fis-Cis-Gis... u A duru je terca od A ton Cis, a u a-mollu je terca od tona A ton C, jer a moll nema povisilicu Fis-Cis-Gis, nego snizilice b-es-as... moraju dobro da se znaju prvenstveno lestvice (skale) da bi se znala pravilno odretiti terca od nekog tona.... u duru je raspored malih i velikih terci ovakav, na prvom, cetvrtom i petom stupnju se nalaze velike terce, a na svim ostalim stupnjevima su male terce, tj drugi, treci, sesti i sedmi stupanj...isto to se odnosi i na moll! objasnio sam za dur i moll, za druge lestvice (moldur i ostalo) je raspored drugaciji jer je i raspored polustepena i stepena drugaciji..... nadam se da sam malo makar pomogao, mislim na one kolege koje pocinju sa sviranjem, na njih se odnosi... pozdrav!

Goran-MNE
26.10.2010, 13:05
Ja se slazem sa Roki1903

tranzit
10.11.2010, 12:24
A da ipak malo zagrijemo stolicu pa se pozabavimo teorijom muzike. Ne mora to mnogo da bude, tek one osnove i terce ima samo da lete. Boze, Boze ko sve svira i pare uzima.

grandia
10.11.2010, 12:46
eto nas ljubazan kolega tranzit ce da nam napise sve o teoriji u vezi sviranja terci ;)

ko zna, valjda ce tu biti nesto i od cortana :confused:

zeljko
10.11.2010, 13:05
jasta ce :lol:Lakse je nekome spustiti i vredjat..

@transit puno ljudi ovdje svira iz hobija kao sto to ja radim i ne zaradjuje lovu svirajuci,pa ako ponekada postavim ne strucno pitanje u vezi muzike,jer se neznam izraziti mozda kako treba....to ne znaci da ne trebam da sviram uopste i da budem clan na ovom forumu.....Hajde druze postavi svoju svirku i pjevaca nadji pa da ti platim pjesmu ako bude valjalo...saljem pare preko paypala=))Ali samo dokazano na video....Pooz

Millan
10.11.2010, 13:19
I ja se slazem sa tranzitom, naravno za one koji rade za lovu, ne za hobiste:D... Sav se najezim kad sviram npr neki forspil, a harmonikas pocne da "drlja" zamnom prvu isto...:-O

zeljko
10.11.2010, 13:55
Aha ma slazite se vi pravi muzicari ali ako ne mozete pmoci na neko pitanje nemoj te ni da bacate kamenje na put ovim jadnim ljudima koji bih zeleli nesto da saznaju u vezi muzike na ovom forumu,jer nema svako vremena da se muzicki skoluje a i mozda nece da ide u muzicku skolu jer nema mogucnosti a knjige takodje skupe,pa im je ostalo da pitaju na ovom forumu koji i jeste za to da se znanja i iskustva dijele...naravno ako to neko hoce a niko ne mora,tako da komentari ovog tipa KO SVE SVIRA...mislim da nisu uredu...Nista vise necu da kazem ja sam rekao svoje jer skrecemo sa teme i vec sam zreo da probam bananicu od vuleta ako nastavim da se mjesam tamo gdje mi nije mjesto....osjecam to iako je on mozda 1000 km udaljen od mene:lol:Pozdrav i bez ljutnje

grandia
10.11.2010, 13:59
:lol:


millane, valjda se zna ko je sef u bendu? pa naravno harmonikas, zbog toga pusti njega da svira forspile a ti mu sviras tercu ... ispravi me ako to nije tako :D

tranzit
10.11.2010, 14:14
eto nas ljubazan kolega tranzit ce da nam napise sve o teoriji u vezi sviranja terci ;)

ko zna, valjda ce tu biti nesto i od cortana :confused:Moj dobri i predobri grandia, nece tranzit nista da pise o teoriji muzike jer su daleko pametniji ljudi vec sve napisali, treba samo procitati. O Cortanovim tercama tek ne bih pisao jer ono sto on svira se samo u stanju duboke kome i u teskom bunilu moze nazvati muzikom. A za ostale kolege, pa velika je sramota svirati, pa bas i iz hobija a ne znati ni najpotrebnije osnove. Ima i amaterskih knjizevnika ali svi od reda znaju sva slova.

Hajde druze postavi svoju svirku i pjevaca nadji pa da ti platim pjesmu ako bude valjalo...saljem pare preko paypala=))Ali samo dokazano na video....PoozZeljko dragi, hvala ti ko bratu rodjenom na ponudi ali sam odavno prestao da sviram za baksis a drugo ne volim brate da se slikam, kazu da sam ruzan ko djavo pa ne bih da plasim ljude po forumu.

zeljko
10.11.2010, 14:22
Ok druze nema problema..Nisam znao....Poooz

grandia
10.11.2010, 14:36
pa jeste zeljko, nije tranzit mislio na tebe, ovo sad stvarno pisem bez ikakve loshe namere i bez sarkazma :)


@tranzit
sto se mene tice, ja sviram moje terce rucno i to tamo gde verujem da ih umem da sviram i gde su po mom misljenju potrebne ... pa cak i da mi neko napise neku formulu za terce, ja je nebi skontao jel sviram po sluhu :lol:

al reko za ostale kolege kojima je to izgleda mnogo vazno, pa sam te zamolio da im objasnis kako to ide :D


offtopic

izgleda da cemo nas 2 uskoro postati dobri drugovi :lol: mislim, ako nemas nista protiv toga ...

pozdrav
predrag

zeljko
10.11.2010, 14:41
Hehehehhe pa i ja bih voleo da budem drug tranzitov...bravo gradndija ta ti valja

zeljko
10.11.2010, 15:20
Jedan primjer Sviranja terci a ako misli neko da je ovo ok cu da postavim i ostale skale u download:)

EmirTotic
10.11.2010, 15:36
Uuu Zeljko lave, ovo bi bilo super ako ustines malo vremena da postavis te slicice. Hvala ti. ;)

gega
10.11.2010, 15:44
Zeljko ti citiras sebe...

zeljko
10.11.2010, 15:48
Ma jbg kako da postavim ove slicice drugacije,a bio sam zadnji....znam i ja da sam se citirao heheh...I sta sad banana a?

Postavicu i ostale skale ali me zanima u koju kategoriju to spada?Da mi neko kaze pa da postavim....Pooz

tranzit
10.11.2010, 23:22
izgleda da cemo nas 2 uskoro postati dobri drugovi :lol: mislim, ako nemas nista protiv toga ...Ama mi smo vec odavno drugovi i to dobri, samo izgleda da ti je to promaklo. Sto se tice tih terci, bas kao sto ti to redis i treba da se radi, znaci ako znas i mozes da ih odsviras onda ih i sviraj i to je najpostenije jer ruzno je brate varati ljude sa tim. Zar nije dosta sto ih moramo varati sa svim tim aranzerima i harmonizerima. Sve vise muzicari lice na robote ili CD playere.

milanceshow
11.11.2010, 06:04
Harmonija i osnovna melodija su na prvom mestu.Kada to znas,onda mozes da sviras tercu do besvesti!!!!!

Vidim da se ovde radjaju nove ljubavi!!!!! ;)

majdevac05
11.11.2010, 09:42
U jednom forspilu/kolu uglavnom imas vise promena terci. Preduslov za sviranje/ osecanje terce, je dobro poznavanje harmonija.

grandia
11.11.2010, 10:42
Harmonija i osnovna melodija su na prvom mestu.Kada to znas,onda mozes da sviras tercu do besvesti!!!!!

Vidim da se ovde radjaju nove ljubavi!!!!! ;)


sto se tice "harmonije" izmedju tranzita i mene :D

za melodiju ce da vidimo :)

izvini milance sto sam tvoj posting za ovo koristio, a moram da kazem da si 100 % u pravu

@tranzit, druze moras malo i kolege aranzeriste da razumes, oni zele jednostavno, da publici nude sto bolju sliku sebe tj. sound ... pa kad bash postoji na nekim spravama mogucnost da se to ucini, zasto da ne ... eto problem je u tome, sto to nije toliko jednostavno kao sto mi vecina mislimo :(

gega
11.11.2010, 11:14
Svirajmo dalje terce i ostanimo na temi ;)

zeljko
12.11.2010, 20:07
Slazem se sa milanchetom...prvo harmonija i osnovna melodija pa tek onda terce...Evo ja sam poceo da vjezbam i brzo skuzim o kojoj se terci radi po sluhu sve...inace kad nesto vjezbam sviram polako odma po dvije tipke na harmonici tj.u tercama i tako gledam gdje i kako najbolje zvuci neka pjesma,pa zapamtim gdje sam svirao po kojim tipkama tu tercu i gdje imaju povisilice ili snizilice i to je to...posle snimim npr.prvo prvi glas i uz taj prvi glas vjezbam samo tercu....Mislim da sam na pravom putu vjezbanja terci....tako da savjetujem svima prvo dobro da se uvjezbaju skale i harmonije i kad to znas onda ne bih trebalo da budu problem ni terce....Poooz