PDA

Pokaži Full Verziju : Skale Za Domacu Muziku!


adokilla
14.07.2009, 19:25
Pozdrav raja, nov sam ovdje, Al imam pitanje ako bi mi mogo neko objasniti bolje. Naprimjer znam sve skale molske durske, sad problem je ovo nasa muzika je universalna znaci da sviramo i spanske skale. ne kontam kad sviram naprimjer A mol na koju drugu skalu tacno trebo bi svirati? Hvala puno

Dell
14.07.2009, 19:37
hmmmm, objasni malo bolje sta si mislio pitati, jer je pojam domaca muzika dosta opsiran, evo recimo postavi neku pjesmu u tom maniru pa da vidimo o cemu se rad ;)

E.R.O
14.07.2009, 20:48
Pokusaj svirat ljestvicu harmonijskog a-mola!
Ona ti ide dosta slicno melodijskoj ("obicnoj") ljestvici a-mola, jedino sto ti je predzadnji ton G povisen za pola stupnja. Tako da bi ti a-mol harmonijski isao
AHCDEFG#A
Ja neznam al ta ljestvica mene dosta podsjeca na ove istocnjacke melose koji se kod nas sviraju, mada nisam strucnjak za tu glazbu.
Isto to mores u svakom tonalitetu svirat samo podignes predzadnji ton za pola stupnja

Dell
14.07.2009, 23:39
ne znam, ERO i ja sam nesto mislio da nije on mislio na to, a to se inace zovu orijental ljestvice :) A one se dobiju od 5 stupnja harmonijske ljestvice, tako recimo od harmonijskog a - mola dobijes e orijental, ali cekam adu da se javi

E.R.O
14.07.2009, 23:45
Jel znaci ako ja pocmem svirat iz tona E tonove od a-mol harmonijske ljestvice, oce li to onda biti ta orijental ljestvica?

Dell
14.07.2009, 23:58
Da, upravo tako, npr od e1 do e2 e-f-gis-a-h-c-d-e ja mislim da muzicari sa nasih prostora tako nazivaju tu ljestvicu, nisam siguran jeli sluzbeno zavedena pod tim nazivom. Mislim da ce ti kompetentniji odgovor dati Enes am 21

Enes-am21
15.07.2009, 00:06
vidi malog sto me proziva... :D:D
pazi, da je zavedena kao takva, nije... takva ljestvica u klasicnoj teoriji muzike ne postoji... u narodu je nazivaju orijentalna. dellboy je naveo primjer takvog E-dura, mada je to teoretski gledajuci, ustvari harmonski a-moll, samo sto pocinje od 5. stupnja, tj. 5. tona...

Dell
15.07.2009, 00:12
pa normalno da ce profesor dat bolji odgovor nego neko ko je zavrsio samo osnovnu muzicku ;)

makso68
15.07.2009, 20:55
Naravno,radi se o a-molu harmonskom,bez obzira od kojeg tona se svira.E,sad,tezgaroši imaju običaj reći da je to tonalitet E7.Takav tonalitet ne postoji,ali ljude buni to što se improvizacija svira u a molu harmonskom,u glavnom,na E7 u harmonskoj podlozi.Dosta sevdalinki su u harmonskom molu,ali se pjevanje i foršpil vrte oko dominante(npr.ako je u pitanju a mol,onda je dominanta E7),pa to ljude buni.Orjentalne skale ili ljestvice su nešto drugo.Jedna od njih se koristi često u novokonponovanoj muzici,a to je harmonski mol sa povišenim četvrtim stupnjem npr.a,h,c,dis,e,f,gis,a.Dakle ne radi se o drugom tonalitetu,nego je alterovan(alteracija-privremeno povišavanje ili snižavanje tona u okviru nekog tonaliteta) četvrti stupanj.Trudio sam se da budem jasan.Ako nisam,recite,pa ćemo to opet pročešljati.Pozdrav!

Dell
15.07.2009, 21:05
hahahahaha e nisam znao da ga jos zovu i E7 tonalitet :D :D :D

harepa50
15.07.2009, 21:09
Što se tiče tih skala, ja ih koristim kad sviram improvizacije, znači ako držim npr. A dur sviram tonove A, A#, C#, D, E, F, (F# koji nekad ubacim, ako idem silazno), G, A. Znači ovo koristim najčešće kod improvizacija.
E sad, da li se i ovo može nazvati orijentalnom skalom...ne znam, možda.:)

tesla
15.07.2009, 21:32
Da bi skratili pricu a pogotovo iz razloga da ne dodje do rasprava jeli E7 ili a ili sta vec neko pametan je na pocetnoj strani postavio skolu lestvica. E sad treba zagrejati stolicu i nauciti sve to nista preko noci ne moze da se uradi ali kada jednom naucis to je za sva vremena...

EVO I LINK....
http://www.yu-midi.com/forum/index.php?area=vbcmsarea_content&contentid=13

laky
16.07.2009, 02:17
Kao sto rece Enes-am21, za pomenutu lestvicu "... u narodu je nazivaju orijentalna". I sam sam zagovornik upotrebe ovog imena. Zasto? Jednostavno da bi imali neko zajednicko i opsteprihvatljivo ime. A ovo ime je upravo to.
E sad kolega d3llbQy_DM se pita "...nisam siguran jeli sluzbeno zavedena pod tim nazivom...". Ako nije veruj mi bice, vreme cini svoje.;)
No, kada je u pitanju ta "sluzbenost" ili muzicka teorija, uvek sam smatrao da treba koristiti njene principe u objasnjavnju lestvica i harmonije.

Prvi princip je princip da se lestvice "izvode" tj. nastaju od neke lestvice. Tu se ne slazem sa kolegom makso68 koji kaze "...Naravno,radi se o a-molu harmonskom,bez obzira od kojeg tona se svira...".
Ima obzira odakle se svira i ima svoje znacenje. Jer po toj logici bi za Amol prirodnu lestvicu rekli da je Cdur lestvica svirana od VI stupnja.

Jos jednom ponavljam to sto klasicna harmonija ne poznaje neke lestvice ne znaci da one ne postoje.
Dakle kako se izvode lestvice
C dur , C D E F G A H
od njega nastaje Amol prirodni A H C D E F G
povisavanjem VII stupnja dobijamo
Amol harmonski A H C D E F G#
a od njega E orijental E F G# A H C D
od ovih lestvica takodje mozemo da "izvedemo"-napravimo i druge lestvice.
I sto je jos vaznije mozemo harmonske principe, funkcije i veze da primenjujemo na njih.

Slozio bih se sa makso68 da ima dosta sevdalinki ali u orijental skali. Kako on kaze vrte se u dominanti, sto je po meni pogresno jer se vrte u Tonici. Zasto? Pa pogledajte samo krajeve tih pesama ili delova pesama pa ce vam sve biti jasnije. Tu je vazno uociti "preplitanje" tj promenu izmedju skala tj lestvica, a upravo su u pitanju one koje su izvedene jedna iz druge. Na primer Amol harmonski i E-orijental.

I molio bih maksu da mi pojasni oko ove lestvice koju je napisao "...Jedna od njih se koristi često u novokonponovanoj muzici,a to je harmonski mol sa povišenim četvrtim stupnjem npr.a,h,c,dis,e,f,gis,a..." Da li si mislio na improvizaciju ili pesme (ako su pesme navedi neki primer).

makso68
16.07.2009, 10:18
Laky,mislio sam na improvizaciju.Stojim iza toga da se melodija i foršpili većine sevdalinki vrti oko dominante(Snijeg pade,Tamburalo momče,Moj dilbere,Stari Jusuf,Sojka ptica.......)ima ih još brdo,da ne nabrajam sada.
Izvini kolega Laky,nemamo se mi šta slagati ili ne slagati oko toga,klasična teorija muzike jednostavno ne poznaje E orjental ljestvicu,prema tome,radi se o harmonskom a-molu.Kod ovog zadnjeg pitanja mislio sam na improvizacije,ali nisam rekao da je to ljestvica,ili možda jesam,greškom,nego sam lijepo objasnio da se radi o alteraciji,a objasnio sam i šta je alteracija.Lijep pozdrav i sve najbolje!Tačno je da neke ljestvice nastaju od drugih,ali samo u slučaju paralelnih tonaliteta(npr.C dur-a-mol prirodni).Pozz....
Dodato:
Harepa,improvizacija za koju si naveo primjer je u d-molu harmonskom,a harmonska podloga je dominanta A-dur ili A7.Pozdrav!

romario
16.07.2009, 13:19
Ja harmoniju doživljavam kao matematiku.

Sve je izmišljeno i ima svoju logiku.

Svaki trozvuk,četverozvuk i dalje ima svoje ime.I mjesto
u nekoj ljestvici.

Vaxter
16.07.2009, 13:54
Kompletna muzika jeste zvuchna matematika...
Nishta drugo... :)

romario
16.07.2009, 14:41
Tako sam i ja to shvatio...;)

grandia
16.07.2009, 15:11
naravno da sam i ja to shvatio i ako mi se ta asociacija "muzika i matematika" uopste ne svidja ....

ja bi pre muziku asociirao sa "sluhom", "screm", "dusom", "momentalno osecanje" itd. (i tako to) ...

meni ce da bidne potrebna funkcija "transpose" a neki inzinjer matematike nece lako imati srce za muziku

Dell
16.07.2009, 15:15
laky, ako si ti onaj moj susjed iz Capljine, citao sam tvoje postove na jednom drugom forumu da je bitno je jeli orijental ili harmonijski mol, kod harmonije npr. i kod glavnih stupnjeva ljestvice, tonike, subdominante i dominante jer su razliciti ako se ne varam ;)

romario
16.07.2009, 16:20
naravno da sam i ja to shvatio i ako mi se ta asociacija "muzika i matematika" uopste ne svidja ....

ja bi pre muziku asociirao sa "sluhom", "screm", "dusom", "momentalno osecanje" itd. (i tako to) ...

meni ce da bidne potrebna funkcija "transpose" a neki inzinjer matematike nece lako imati srce za muziku



Ne mijenja puno to na stvari.

na kraju se svodi na brojke i slova;)

E.R.O
16.07.2009, 19:35
ma kakva matematika
"if sounds good its good" Duke Ellington

romario
19.07.2009, 15:52
Vidi duke,

svaki akord ima svoje ime . ;)

E.R.O
19.07.2009, 18:56
a vidi romario prvo su nastali (odsvirani) akordi pa su im onda data imena

Vaxter
19.07.2009, 22:12
Odvirani su tonovi, i imena su im dali matematichari koji su oci muzichke teorije, a tek nakon toga su objashnjeni akordi i sve ostalo. ;)

E.R.O
19.07.2009, 23:28
Nije vazno je li neki putujuci glazbenik u srednjem vijeku znao da svira nesto sto ce se kasnije nazvati kvintakord, vazno mu je samo bilo da par zica zajedno stisnutih na lutnji zvuci dobro...;)
Takodjer sumnjam da su oni koji su posve slijedili glazbenu teoriju ikad uspjeli napravit nesto revolucionarno u glazbi. Teorija zna bit jako korisna ali nekad i jako ograničavajuća

laky
20.07.2009, 14:19
@d3llbQy_DM
Ne, nisam iz Capljine, ja sam iz Novog Sada. Jedino sto sam do sada napisao je takozvana "Laky-eva skola".

@makso68
Moram ti najpre pojasniti neke stvari. Ja, naime nisam isao u muzicku skolu, i jednostavno pokusavam kolegama pribliziti na najjednostavniji nacin neku osnovu muzicke pismenosti. Dakle nisam opterecen da li je nesto bas "skolski" ili nije, mene interesuje prakticna primena.
I naravno uvek "razmisljam naglas". Jasno mi je da neko ko ide u muzicku skolu ili na akademiju mora da se drzi programa i onoga sto mu profesori predaju.
E vidi sad, neka od mojih razmisljanja. Ti kazes " ...klasična teorija muzike jednostavno ne poznaje E orjental ljestvicu...". Da, ali to ne znaci da ona ne postoji. Klasiscna teorija poznaje muziku koju poznaje i objasnjava je na nacin kako je objasnjava. Meni se svidja kako klasicna teorija objasnjava muziku i ja zelim da te principe primenim na muziku koju sviram tj. na narodnjake.
Mozda si primetio kako Jazzeri imaju slican nacin (moderan, nov) primene i objasnjavanja. A Jazz je relativno mlad muzicki pravac. E to se meni svidja. Ako u nekom Jazz delu primetis nasto kao Orijental lestvicu, o kojoj pricamo, videces da je ne obelezavaju sa harmonskim molom vec sa imenom tonaliteta i onda je opisuju, na razne nacine, a neki je cak zovu i "egzotik" lestvica i sl. I naravno pripadajuci akord nazovu Tonika, a ne Dominanta.

Elem, uzmi na primer pesmu "Vranjanka" i tu ti je cist E orijental i E dur ima Tonicnu funkciju. I jos jednom mora m naglasiti "Ima ili imaju Tonicnu, Dominantnu ili Subdominantnu funkciju". Znaci Edur ima Tonicnu funkciju, Dmol ima dominantnu funkciju , a Amol ima Subdominantnu funkciju. I sasvim je lepo pojasnjeno. A reci da je "Vranjanka" pesma u harmonskom moliu i da joj je Edur dominanta, Amol Tonika, a Dmol subdominanta, izgleda prilicno bez veze.
Dakle po meni sve Sevdalinke koje si napisao su u Orijental lestvici i mogu se sasvim lepo muzicki pojasniti.
To su NASE pesme, mi ih stvaramo, mi ih volimo, mi ih sviramo, a gospoda sa ZAPADA ako ne poznaju nase lestvice i pesme, neka ih nauce i upoznaju.
Veruj mi sve sto sam ranije napisao sa dodatkom o "krajevima pesama" je sasvim dovoljno da se na pravi nacin razume i objasni neka pesma ili kolo. Da li ce se to zvati Klasicna teorija, Balkanska teorija ili nesto trece najmanje je vazno. Imamo bogatu kulturnu bastinu i red je da je cuvamo i podelimo sa drugima.

Veliki pozdrav tebi i ostalim kolegama, ima tu jos dosta da se kaze ali nemam vremena.

Vaxter
20.07.2009, 22:45
@E.R.O
Ovo o chemu ti ja pricham je bilo pre nove ere. :)
Nije bilo puno ljudi koji nisu znali i pratili teoriju, a napravili su neshto revolucionarno.
Svi kompozitori ozbiljne muzike su imali podebelo muzichko obrazovanje.
Npr. ;)
To da je bitno da zvuchi dobro su samo izgovori onih koji ne znaju nishta od teorije.
Nishta drugo...
Retko kome da je zvuchalo dobro, a da nije znao bash nishta... ;)

E.R.O
20.07.2009, 23:13
ma slazem se ja s tobom jednim dijelom, ali ipak teorija treba da bude u sluzbi glazbe a ne glazba u sluzbi teorije:)

Vaxter
20.07.2009, 23:26
To niko ne osporava, i to jeste tako.
Zato i jeste neophodna.
Moze se svirati i bez nje, ali je mnogo lakshe sa njom. :)

roki1903
15.10.2010, 13:23
Ako nekom zatreba pomoc oko skala imate moj program u download sekciji,ima sve prirodne skale,harmonske i orjental lestvice. Zove se program za ucenje lestvica ili Lajkov program. Ja sam ga licno pisao.

ZIVAISTINA
12.01.2011, 19:49
-mozda je malo glupo pitanje,ali citajuci lakijevu skolu muzike vidio sam da postoje vise vrsta skala pored onih osnovnih,ali on kaze da je za sviranje nase muzike dovoljno znati dur,mol-prirodni,harmonijski i orijental skalu,tj te 4 skale,dali je to tacno?

-U toj knjizi se spominje,da je poterebno zapamtiti samo c dur jer se iz nje sve izvodi,po meni je to malo komlikovano,jer kad mi neko kaze sviraj iz h dura,ja bih kao trebao ici od c dura,pa uzeti V stupanj i sve dok nedodjem do h dura,mislim vrlo vrlo tesko,hoce te mi to objasniti.
Ili treba nauciti sve durske skale,a ostale netreba,jer svaka durrska ima paralenlu prirodnu molsku i po tom se pravilu voditi,a sta za ostale harmonijske i orijental.

Moze li mi neko to malo pojasniti;)

Ace
12.01.2011, 21:27
Ajd da ti nesto napisem .....
Tacno je da kod nas, da kazem vecinom ili skoro sve pesme su u dur, mol il ti orijental skale. Za pocetak su ti sasvim dovoljni. A naravno da postoje jos skale al rano ti je za to. Kad usavrsis ove onda predjes na nesto novo.

A sto se tice skale. Sve durske skale su isto izgradjeni. Samo moras upamtiti gde se nalaze polustupnjevi. Recimo C dur je C,D,E,F,G,A,H,C. Polustupnjevi imas medju E i F, i medju H i C. Znaci znas da posle trecog i sedmog tona ima polustupanj. I sad ako hoces H dur, krenes od H, ugore po jedan stupanj. al kad stignes do treci i sedmi ton sledeci ton je polustupanj. Znaci ides H, Cis, Dis, (polustupanj) E, Fis, Gis, Ais, (polustupanj), H.
Mislim da si me razumeo sta sam hteo reci. Na isti nacin ces pronaci i molske skale. A ako ne, preostaje ti da ukucas na google koja skala hoces pa pogledas neka slika, kako to izgleda.
Pozdrav

boriszec123
12.01.2011, 21:34
Narančasta mala knjiga s mgo podataka, a među ostalima imaš tamo sve skale plus neke netipične kao što su ciganske

ZIVAISTINA
14.01.2011, 23:39
Cesto postavljam pitanja,jer sam pocetnik i nadam se da mi nezamjerite,jer forum sluzi da bi pomogli jedni drugima.

Nesto citam ovih dana kako se grade skale jedna od druge i mislim kako bih to mogao skontati na sto jednostavniji nacin za mene,jer nemam nikoga da mi obasni pa moram se sam snalaziti.

Znam da je c dur skala osnova za sve ostale skale i da sve krece od nje,poznato mi je da svaka durska skala ima paralelnu molsku skalu.

Mislio sam kako da skontam te sve skale,ali bi bilo tesko i vrlo glupo za zapamtim (naucim napamet) sve skale tj. dur.mol-prirodni,harmonijski,orijental.

Posto znam pravilo da svaka durska skala ima paralelnu molsku skalu,dosao sam na ideju da naucim samo durske skale a sve ostale izvodim iz njih.
Pa sam skontao ovako:

uzmem npr:osnovnu skalu i odredjujem paralelne skale

C-dur--C,D,E,F,G,(A),H,C, Akord C dura cine tonovi:C-E-G

-onda uzmem obrnutu malu tercu pocev od tona C i dobijem ton A,
taj ton A cini ustvari pocetni ton prirodnog mola,i nizem sve tonove kao u C duru,Uzeo sam obrnutu malu tercu C-A da nebi trazi 6 stupanj C dur skale.

prirodni A mol---A,H,C,D,E,F,G,A Akord A-mola cine tonovi:A-C-E

-eh sad kao sto sam rekao kad hocu da odsviram neku prirodnu molsku skalu bez ikakvog pamcenja iste ili predhodnog izvodjenja iz durske skale,uzmem drugi ton akorda te prirodne molske skale,u ovom slucaju prirodni a mol drugi ton akorda je C,i na osnovu ovoga tona C,zakljucim da se radi o C-duru,koji ima iste predznake kao prirodni A-mol.

Onda da bih odmah znao harmonijski mol,bez predhodnog izvodjenja iz prIrodnog mola i pamcenja iste,evo nek se radi o harmonijskom A-molu ciji su tonovi:A,H,C,D,E,F,Gis,A,od tona A uzmem malu tercu i dobijem A-C,ovaj ton C predstavla C-dur ciji je akord :C-E-G.treci ton c-dur akorda to je G povisim i dobijem Gis,i tako nizem A MOL HARMONIJSKI sa istim predznacima kao C-dur samo sto ima poviseno ono GIS.

Da bih automacki znao orijental skalu bez izvodjenja iz ostalih i pamcenja iste npr. E orijental,znaci uzmem obrnutu veliku tercu pocevsi od tona E i dobijem tercu E-C.ovaj ton C,predstavlja ustvari C dur,i to znaci da ce E orijental skala imate predznake kao C-dur,osim jednog tona,koji odredimo tako sto uzmemo 3 ton C-dur akorda to je G povisimo ga i dobijemo GIS.
Znaci taj ton GIS je povisen u toj e orijental skali i onda tonovi koji cine E orijental su E,F,gis,A,H,C,D,E.

Za one koji su pocetnici kao i ja ove sve cetiri skale su paralelne,pa sam pisao C-DUR,prirodni A mol,harmonijski A-mol,E-orijental.
Alli ovo pravilo vazi za sve ostale skale.


**Da me neki na forumu nebi pogresno razumili,da ne ispadne ja ovdje izmisljam toplu vodu i da se pravim se pametan znaci nije tako jer sam i sam pocetnik,ali ovo sam napisao da bi neko ko je pocetnik mogao lakse razumjeti.
Mozda je ovo komplikovano za razumjeti,barem sam ja tako skontao,
ali ako ima neki jednostavniji nacin molio bih sve iskusnije kolege da mi objasne na laksi nacin da se ovako nemucim.:)

roki1903
15.01.2011, 15:09
Bre mnogo si ga zakomplikovao,ajde ovako bitno je da ti ovo znas,ja kad mi treba neka durska lestvica znam da mi je svugde razmak po dva polutona sem iizmedju 3. i 4. kao i 7 i 8 gde je samo pola tona. Za molske je po pola tona izmedju 2. i 3. kao i 5. i 6. tona.
Pa ti sad mozes da krenes i od Gis pa da pravis mol,jednostavno brojis svugde po dva polu tona sem kad dodjes do 2 tona lestvice,e treci ton je samo za pola tona veci pa opet nastavis da brojis po dva do 5 tona itd. Ako ti nesto nije jasno,procitaj onu Lakijevu skolu,ja sam odatle najvise skontao, imas i onaj moj program da ti olaksa stvari oko nalazenja skala.

harepa50
15.01.2011, 22:35
@ZIVAISTINA

Moram te ispraviti u nekoliko stvari:

"Uzeo sam obrnutu malu tercu C-A da nebi trazi 6 stupanj C dur skale"
Kad trazis paralelnu molsku skalu, po pravilu je da ides malu tercu nize nego da idez za sekstu vise.

"u ovom slucaju prirodni a mol drugi ton akorda je C,i na osnovu ovoga tona C,zakljucim da se radi o C-duru,koji ima iste predznake kao prirodni A-mol."
C-dur i prirodni A-mol nemaju predznaka.

"Onda da bih odmah znao harmonijski mol,bez predhodnog izvodjenja iz prIrodnog mola i pamcenja iste,evo nek se radi o harmonijskom A-molu ciji su tonovi:A,H,C,D,E,F,Gis,A,od tona A uzmem malu tercu i dobijem A-C,ovaj ton C predstavla C-dur ciji je akord :C-E-G.treci ton c-dur akorda to je G povisim i dobijem Gis,i tako nizem A MOL HARMONIJSKI sa istim predznacima kao C-dur samo sto ima poviseno ono GIS."
Postavljanje harmonijskog mola se najjednostavnije moze objasniti tako da sedmi stupanj (stupanj je mjesto tona u skali) prirodne A-mol skale povisis za pola stepena (jedan poluton). Sedmi stupanj je G-kad povisis za pola stepena dobijes Gis.

"Da bih automacki znao orijental skalu bez izvodjenja iz ostalih i pamcenja iste npr. E orijental,znaci uzmem obrnutu veliku tercu pocevsi od tona E i dobijem tercu E-C.ovaj ton C,predstavlja ustvari C dur,i to znaci da ce E orijental skala imate predznake kao C-dur,osim jednog tona,koji odredimo tako sto uzmemo 3 ton C-dur akorda to je G povisimo ga i dobijemo GIS.
Znaci taj ton GIS je povisen u toj e orijental skali i onda tonovi koji cine E orijental su E,F,gis,A,H,C,D,E."
Ne znam kakav si sa poznavanjem intervala, ali to ne treba gledati tako sve preko terci i "trecih tonova akorada".
Teoretski gradnju E orijental skale najlakse je objasniti tako sto se od pocetnog tona harmonijskog a-mola uzima kvarta nanize i jednostavno nizes skalu od E do E a u biti sviras harmonijski mol, samo od tona E.
Orjental skala u sustini ne postoji, ni u knjigama gdje mozes naci ove skale, jer je to u biti harmonijski mol samo sto se svira od drugog mjesta.

Nadam se da su ti malo jasnije neke stvari.

Pozdrav

ZIVAISTINA
16.01.2011, 23:57
Bre mnogo si ga zakomplikovao,ajde ovako bitno je da ti ovo znas,ja kad mi treba neka durska lestvica znam da mi je svugde razmak po dva polutona sem iizmedju 3. i 4. kao i 7 i 8 gde je samo pola tona. Za molske je po pola tona izmedju 2. i 3. kao i 5. i 6. tona.
Pa ti sad mozes da krenes i od Gis pa da pravis mol,jednostavno brojis svugde po dva polu tona sem kad dodjes do 2 tona lestvice,e treci ton je samo za pola tona veci pa opet nastavis da brojis po dva do 5 tona itd. Ako ti nesto nije jasno,procitaj onu Lakijevu skolu,ja sam odatle najvise skontao, imas i onaj moj program da ti olaksa stvari oko nalazenja skala.


Uredu je ovo sto kazes,znam ova pravila,ali kad ti naprimjer neko kaze de mi sviraj iz f mola i onda uzmes pa podjes sviras fmol skalu izmedju 2i3 i 5i6 pola tona,da bi odredio koje predznake ima ta skala mislim ....,ali postujem tvoj nacin,svako stima sebi kako mu je lakse razumjeti i zapamtiti.


Zamolio bih i ostale kolege da kazu na koji nacin i kako oni pamte sve te skale?

roki1903
17.01.2011, 01:43
Samo da dodam,ja sam ovo naveo kako najlakse da se skonta kako da se napravi skala,e sad vremenom sam naucio vecinu skala napamet,naravno malo mi ponekad treba vremena da se prisetim recimo F#mola ili tako nekih skala sa povisilicama zato sto ih koristim manje nego druge,kad kazem malo mislim 2-3min najvise,i to bas primenim ovo pravilo sto sam rekao gore,a inace kad prelazim iz nekih prostihh skala u druge proste,recimo Amol u Dmol tu nemam problema tu mi vec ruke sami idu jer sam te skale odsvirao sigurno par hiljada puta,nesto vezbanjem nesto u pesmama,naravno sa svim skalama sam navezbao prstored,posle toga je bitno samo da se odrzi intonacija,ili ti jasnije receno da se pravi isti razmak tonova kao u prethodnoj skali. To jednostavno dodje vremenom kroz vezbu. Mislim ovo je moj nacin ucenja,neznaci da je naljbolji,ali je meni dobar.